Koberec – vzácný doplněk našich bytů

Koberec - vzácný doplněk našich bytů 1

K mimořádně vzácným a drahým kouskem doplňku patří perský koberec. Tento koberec nepatří pouze do starožitně zařízeného interiéru. Naopak svou barevností, kvalitou a ornamentálním vzorem oživí i moderně zařízení byt. Pravý perský koberec je orientální, ručně vázaný, jeho složení je z bavlny nebo hedvábí a hlavní materiál tvoří vysoce kvalitní vlna. Tento koberec se začal vyrábět v Persii a rozšířil se zejména v 16. až 17. století.

I v současnosti pochází celá třetina koberců právě z Íránu. Některé druhy jsou dováženy iz Indie, Afghánistánu, Pákistánu, Číny, Nepálu, Tibetu a Turecka. Vzor a barvy koberců vycházejí z kultur zemí az jejich geografické polohy. Každé místo výroby má své typické znaky, proto jsou i některé názvy koberců, které pojmenovávají právě kraj, kde byly utkány. Jde o ruční výrobu, která se dědí v rodině z generace na generaci a právě pro to, jsou jednotlivé kousky tak vzácné, co se to odráží i na jejich vyšší ceně. I v manufakturní výrobách trvá práce na kobercích od tří měsíců až do jednoho roku. Záleží na velikosti koberce a na jednotlivých vzorech. Důležitou roli také sehrává i hustota vazby koberce. Nejdražší koberce mají i milion uzlíků na jednom metru čtverečním.

Vzácné koberce z Orientu jsou výhodnou investicí do budoucna, ale také se staly lákadlem pro vášnivé sběratele koberců. Za starožitné koberce se považují ty, které mají více než osmdesát let a jejich cena může převyšovat i částku jakou je 4 000 €. Pokud se zamýšlíme nad otázkou proč bychom si měli takový koberec pořídit do našich příbytků, možností je několik. Pokud zajdeme do specializovaných obchodů osloví nás především samotná originalita těchto koberců, trvanlivost, kvalita a také praktičnost samotným Peršanů. Tyto koberce sice nepatří mezi levné kousky doplňků v bytě, avšak jejich životnost trvá roky a zahřejí nejen fyzicky, ale i duševně . Vlněné vlákno těchto koberců se vyznačuje tepelně a hlukově izolačními schopnostmi, ale lidé je přesto kupují zejména díky půvabu koberci a mýtů, které jsou s nimi spojené. Samy o sobě jsou uměleckými skvosty. Můžeme si také vybírat z pestré nabídky barev. Dokonce kvalitní perské koberce odolávají zašpinění, jsou barevně stálé a zhotovují se z přírodních materiálů a barviv, takže jsou i po zdravotní stránce velmi výhodné.

Mezi nejznámější druhy patří:

Gabbeh – patří k nejstarším a nejslavnějším perským kobercem. Je vyroben z kvalitní vlny a obsahuje pouze přírodní barviva. Svou jednoduchostí a půvabem se skvěle hodí do moderních interiérů.

Keşan – jeho typický odstín je modrý a červený a svou originalitou a barevností patří mezi nezaměnitelné kousky koberců. 
Cobi – koberce jsou vázány z příze barvené přírodními barvami. Mohou být i velmi moderní. 
Ghazní – v obchodech najdeme koberce s ornamentálními až geometrickými vzory. 
Nomádské koberce – mají živé, ba až výrazné barvy. 
Kelim – tyto koberce jsou bez vlasu a jsou tkané pomocí složitých technik. 
Masada – koberce jsou zářivé v modré, červené a růžové barvě. Jejich vzor je krémový. Pro tyto druhy koberců jsou typické zejména květinové vzory. 
Tabriz – má husté květinové vzory, lovecké scény, nebo výrazné geometrické tvary. Často je najdeme v elegantním stylu rybího vzoru, který se hodí téměř všude.

Buchary – tkají se z jehněčí vlny, což jim dodává jedinečnou měkkost. Najdeme je v zelených, modrých a červených barvách. 
Kavkazské koberce – poznáme je podle pestrých odstínů červené barvy a pronikavýma geometrickými vzory. 
Čínské koberce – jsou ornamentální v císařsko žluté až zlatožluté barvy. Tyto koberce se vyrábějí prostřednictvím manufakturní výroby.

Turecké koberce – mají přísnou ornamentální geometrii, kruhové vzory a erby se zvířaty.