Inspirací a nápadů na zařízení bytu není nikdy dost. Je přitom jedno, zda se jedná o 1 pokojový malý byt v paneláku nebo o prostorný mezonets více než 100 metry obytné plochy. Každé jedno bydlení se dá zútulnit a přizpůsobit aktuální době i vkusu majitele.
Právě tomu, jak vybírat a kde najít nejlepší zařízení bytu, se budeme nyní věnovat. Spolu s našimi inspiracemi objevíte nejen nápady na zařízení bytu či domu, ale možná i nový pohled na bydlení jako takové .
Industriální nábytek
Pojďme se hned na úvod podívat na několik stylů bydlení a zařízení do domácnosti. Úvodem začneme industriálním stylem a nábytkem , který zažívá velký boom v posledních letech pro zařízení bytu ve více zemích.
Industriální nábytek se vyznačuje spojením praktické účelnosti a elegance , přičemž dominantními materiály jsou zejména kov a dřevo. Ještě důležitější, než samotný nábytek, jsou doplňky dotvářející atmosféru tohoto stylu, zejména lampy, truhly , židle a stoly.
Ačkoli většina lidí si myslí, že industriální styl se hodí jen do bytů vzniklých rekonstrukcí z původně podnikatelských a průmyslových budov, není to tak. Náš článek zaměřený na industriální nábytek vám ukáže mnohem širší možnosti využití .
Retro nábytek
Tak trochu na opačné straně stojí retro styl , pro který je typické vyzvedávání nábytku a zařízení bytu z minulého století. Nejpopulárnější jsou zejména 60. léta a produkce z bývalého Československa .
Samozřejmě, zdaleka nejde jen o tento jeden styl. Velmi populární je i retro nábytek ze Skandinávie, Francie nebo jižních států . Pokud máte tento styl rádi, určitě se zaměřte nejvíce na sedačky, stoly, komody, křesla a menší doplňkový nábytek.
Retro styl nabízí navíc možnost vybrat si například pestrobarevné stěny do dětského pokoje, ale i zajímavé křesla do obývacího pokoje se stylovými konferenčními stolky . Více o možnostech vám prozradí náš poradce se zaměřením na retro nábytek .
Provensálský styl
Provence je region na jihu Francie , podle kterého je pojmenován specifický druh nábytku z přelomu 18. a 19. století. Jeho nejvýraznějšími rysy jsou bílá barva a levandulových motiv.
Tyto dva faktory jsou v tomto stylu doslova všudypřítomné , ale nejde jen o jediné charakteristické znaky stylu. Pokud si chcete zařídit domácnost tímto nábytkem, nejdůležitější jsou postele, sedací soupravy, vitríny, skříňky a židle .
Opomenout byste neměli ani doplňky , zejména bytový textil a lampy. Pozor však na mylnou představu, že vše, co je bílé a má levandulový motiv, je styl provence .
Venkovský styl
Od provensálského nábytku není tak daleko k venkovskému stylu. Běžný laik by si ho možná na první pohled zaměnil právě se stylem provence, ale není tomu tak. Bílá barva zde však také hraje dominantní roli.
Venkovský nábytek je spíše zosobněním jednoduchosti ve spojení s krásou . Důraz se klade na frézované dvířka, patinování a zejména dvoubarevnou kombinaci ve dřevě. Nejvýrazněji se tento styl projevuje v stolech , kuchyňských linkách, skříňkách, komodách a na schodech .
Ano, přesně tak, venkovský nemusí být jen nábytek , ale mělo by se tomu přizpůsobit i celé zařízení bytu a domu.
Severský styl bydlení
Pokud si představujete pod severským stylem nábytku či zařízení domácnosti jen to, co znáte z katalogu Ikea, tak jste na omylu. Přestože jde o nepochybně zajímavý nábytek, tento styl skrývá mnohem více užitečné pro celé zařízení bytu.
Dominují mu především světlejší barvy , jednoduchost a elegance laděná s přímočarostí. Tak sedací soupravy, jakož i skříňky, celé stěny, křesla , stolky či bytové doplňky, to vše v sobě skrývá příběh o využití dřeva a jiných materiálů s citlivostí a noblesou .
Kromě moderních linií patří do severského stylu nábytku i tradiční venkovský nábytek, kde však zůstávají hlavní rysy v rámci výše zmíněných charakteristik.
Zařízení domu
Pokud už mluvíme o venkovském nebo provensálském stylu, nesmíme zapomenout připomenout, že tyto dva architektonické a designové styly se hodí pro zařizování domu . Obzvláště tehdy, pokud bydlíte mimo města.
Na rozdíl od zařizování bytu máte u domu mnohem širší a zajímavější možnosti a to bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro moderní nebo klasický design. Kromě běžného vybavení, jako jsou sedačky, postele, skříně či stoly, můžete klást větší důraz na doplňky.
Sem patří například i zahradní doplňky a dekorace, obzvláště lavičky, jezírka, altánky , jídelní sety na ven a podobně.