Poražte vodní kámen

Poražte vodní kámen 1

A kdyby jen vodní kámen, tato věcička zatočí s mnohem větším počtem neduhů, které vás v domácnosti štvou!

Vaše domácnost se neobejde bez …

Představíte si pořádný zápach po celé kuchyni při slově ocet? Rádi bychom vám ho představili z úplně jiné strany. Tušili jste, že vůbec nemusí být takový „smradlavý“? Ocet je zázračným prostředkem na zdravotní neduhy a je také vynikajícím pomocníkem ve vaší domácnosti. Pojďme ho spolu zkusit!

Ocet najdeme v každé domácnosti, i když ho lze často při vaření nepoužíváte. O to častěji byste jej však měli používat při běžném úklidu. Ne, nenechte se nalákat na mýty, že jej lze použít vždy a všude , jen byste se zklamali. Ocet při běžné péči o domácnost můžete použít v mnoha případech, ne však na každý povrch. Takže, jak na to?

Ocet je vlastně formou mírné kyseliny. Už z tohoto je jasné, že bychom ho měli používat s rozvahou hlavně na jemné povrchy a některé materiály bychom octem ošetřovat či čistit neměli vůbec.

Proti vodnímu kameni

Souboj s vodním kamenem v domácnosti nemůžete vyhrát – bude se totiž objevovat stále. Při pravidelném čištění vám však postačí použití octa, není třeba nakupovat drahé chemikálie. Povrchy jako sklo, keramiku, nerez či kachličky postříkejte mírně zředěným nebo v případě silnějšího znečištění i neředěným (a mírně ohřátým) octem, nechte chvíli působit a následně setřete abrazivní vrstvou houby.

Náš tip: Klasikou je čištění rychlovarné konvice octem, ovšem tušili jste, že pokud vložíte misku s roztokem octa na 1 minutu do mikrovlnky, pomůže vám uvolnit mastné nečistoty? Pak už jen stačí důkladně vytřít. Ocet můžete přidávat i do myčky nádobí, poslouží namísto leštidla.

S octem v koupelně

Koupelna je pro použití octa vděčným místem. Odložte si jednu nádobu s rozprašovačem a do ní nalijte ocet. Ideální pro rychlé opláchnutí sprchového koutu. Stejného efektu dosáhnete i použitím octa na vyčištění pračky, zbavíte se najednou jako vodního kamene, tak i usazené špíny a zápachu v útrobách spotřebiče.

Náš tip: Ano, ocet působí i dezinfekčně, hlavně pokud jej používáte na pravidelné bázi. Pokud ale potřebujete dělat velké úklid na místech, kterým jste se dlouho nevěnovali, sáhněte po silnějších prostředcích.

Nenechte se nachytat

Jedním z rozšířených mýtů je, že octem můžete čistit podlahy či jiné povrchy. Čistit samozřejmě můžete, avšak odstraňování špíny tím Neusnadníte. Nemíchejte ocet se sodou, jejich vzájemná reakce snižuje čistící účinek obou komponentov.Ocot byste také neměli používat na dřevo a na povrchy, které se snadno (a nenávratně) poškodí leptavými účinky.

Super tip: Ocet je levný. Pokud vám však smrdí ten klasický za pár centů, sáhněte po jablečném.