Posilovací lavice jako univerzální pomocník i v domácím fitku

Posilovací lavice jako univerzální pomocník i v domácím fitku 1

Na cvičení s jednoručními činkami, ale například i na posilování břicha , zad či více svalových partií současně, přesně na to jsou určeny posilovací lavice . Na první pohled jednoduchá pomůcka je přitom zřejmě nejdůležitější základní součástí domácího fitka i profesionální posilovny .

Z hlediska hubnutí, rozvoji svalů či získávání fyzické síly je přitom posilovací lavice zřejmě nejdostupnější část výbavy domácího fitka. Základní modely jsou cenově velmi přijatelné a  i ty profesionální jsou za dobrou cenu. Podle čeho ale vybírat?

Multifunkční posilovací lavice nebo na konkrétní svalovou partii?

Prvním kritériem, kterým je třeba při výběru posilovací lavice zabývat, je kritérium týkající se jejího využití. Pokud si zvolíte lavici určenou na posilování jedné konkrétní partie, například Scottovu lavici na biceps , získáte specializované zařízení přesně stavěné na míru pro dané cvičení.

Pokud ale potřebujete například šetřit místem a chcete získat více možností cvičení na jedné lavičce, upřednostněte multifunkční nebo univerzální posilovací lavice. Získáte kombinaci nejčastěji třech různých strojů na několik svalové partie, nejčastěji na posilování rukou, zad i nohou.

Se závažím, kladkou i činkami

Podle toho, s čím a jak chcete cvičit, se dají koupit více druhů posilovacích lavic. Pokud budete využívat váhu vlastního těla , lavička je bez jakéhokoliv jiného příslušenství . Takto fungují například zmíněné Scottově lavice, případně lavice na posilování zad a břicha .

Druhou možností jsou lavice se závažím, které slouží například na posilování svalstva rukou či nohou, zvláště pokud jde o specializované leg press lavičky . Některé takové lavice mohou obsahovat namísto závaží speciální kladku , ale principem je, že nevyužíváte už jen váhu vlastního těla.

Posledním typem lavic jsou lavice s činkami . Ty slouží na posilovací hrudníku nebo tricepsů. Nejčastěji jde o bench press lavice, k nim se dají dokoupit i speciální bench press stojany právě na obouruční činky, tzv. olympijské tyče. Zajímavým typem jsou i posilovací sady obsahující tak kladky, jakož i závaží a činky.

Šikmá, rovná nebo nastavitelná posilovací lavice

Třetí kategorií kritérií pro výběr je možnost nastavování lavice a její poloha . Základem je rovná posilovací lavice, která poskytuje možnosti pro cvičení rozpažování rukou, pro procvičování tricepsu, bicepsové zvedání činek, přítahy s jednoruční činkou pro posilování ramen a také pro posilování nohou pomocí výstupů na lavičku.

Druhou možností je šikmá posilovací lavice . Ta se používá k cvičení především na břišní svalstvo a to buď to příčné nebo šikmé. Nejčastěji se na této lavičce cvičí klasické cvičení sed-leh s vlastní váhou nebo v případě profesionálů i se závažím. Šikmá lavice patří také mezi kultovní vybavení a  najít ji lze v každé posilovně.

Pokud vám nestačí fixní lavičky, můžete si koupit nastavitelné , někdy nazývané také polohovatelné posilovací lavice . Jejich základní vlastností je flexibilita, takže můžete na lavici ležet, ale i sedět, případně se o lavici opírat kolenem. Posilovat můžete břišní svaly, ale na takové lavičce se dá cvičit i s jednoruční nebo velkou obouruční činkou.

Bench press na hrudník, hyperextenze na záda

Na horní polovinu těla se specializují především dva druhy lavic. Zřejmě nejznámější je bench press posilovací lavice určená na posílení svalstva hrudníku . Jde o základní vybavení každé posilovny, přičemž je na ní možné cvičit například s obouruční dlouhou činkou, ale také s jednoručními činkami pro posílení prsních svalů .

Druhou přímo kultovní záležitostí jsou hyperextenze, nazývané také hyperextenčné lavice . V tomto případě jde o lavice určené k posilování zad, konkrétně širokého zádového svalstva. Na této lavičce je možné cvičit pro začátečníky s váhou vlastního těla, pro pokročilé i s jednoručními činkami.

Nejlevnější posilovací lavice nemusí být nejlepší

Pojďme se podívat teď na to, na co si dát nejvíce pozor při výběru konkrétní posilovací lavičky. V první řadě netřeba dívat jen na cenu , protože jde o investici určenou na delší časové období a ušetřit pár Eur výměnou za nekvalitní cvičení nebo nekvalitní materiál, to se vám opravdu nemusí vyplatit.

Dívat se však třeba na tato kritéria, vlastnosti a funkce:

  • zvažujte v prvé řadě stabilitu a pevnost samotné lavici, důležité je, aby při cvičení poskytovala pocit jistoty
  • v úvahu je třeba brát i možnosti příslušenství , které se dá dokoupit později, ale třeba vidět i na to, které je v ceně již při koupi
  • dívejte se i na zdravotní hledisko, například pokud máte sedavé zaměstnání, zaměřte se více na autotrakčné a inverzní lavičky , které jsou k tomu skvělou prevencí
  • sledujte nosnost, přičemž zde je třeba si promyslet nejen vaši nosnost , ale i to, jak obtížné bude závaží, se kterým budete cvičit
  • nezapomínejte ani na montáž, několik typů laviček vyžaduje smontování odborným technikem, takže sledujte, zda obchod takovou montáž poskytuje

Výhodný nákup? Zapomeňte na bazar, zkuste eshopy!

Už víte, která posilovací lavice je pro vás ideální? Nebo dokonce, chcete si je koupit víc? V takovém případě zůstává už jen poslední otázka a to, kde si vybrat . V první řadě, pokud chcete opravdu ušetřit, zapomeňte na bazar či inzerci. Lákavá cena totiž znamená většinou příliš velké opotřebení, což snižuje efektivitu cvičení.

Řešením není ani druhý extrém, čili nákup v nějaké specializované prodejně. Optimální volba spočívá v  koupi přes internet . Zaměřte se na ověřené a známější obchody, například Hej , Insportline nebo Fitness-store , kde získáte tak dobrou cenu, tak široký výběr. V těchto eshopech jsou samozřejmostí i kvalitní služby a to je také důvod, proč vám je doporučujeme.