Pomáhá stacionární kolo na hubnutí?

Pomáhá stacionární kolo na hubnutí? 1

Stacionární kolo, nazývaný také rotoped , patří k těm sportovním strojem, které lze plnohodnotně využívat i v pohodlí domova . Ať už bude vaším cílem hubnutí, formování hýždí a svalů dolních končetin, docílíte také zlepšení vaší kondice, a tím i pocity štěstí a spokojenosti.

Mezi výhody stacionárního kola nepochybně patří fakt, že ho mohou používat i lidé trpící nadváhou . Navíc je šetrný ke kloubům a netřeba se mu vyhýbat ani v procesu rekonvalescence. Viz při cvičení oblíbený seriál, zaposlouchejte se do motivační hudby a užívejte si pohyb v bezpečí domova.

Manuálně ovládané stacionární kolo nebo ergometr?

Co se týče klasického stacionárního kola , jeho cena je poměrně přijatelná, ale množství funkcí omezené. Zátěž se nastavuje pomocí otočného kolečka , což je pro někoho méně komfortní a jinému zase nepřekáží. Tak či onak, při rozhodování se je důležité položit si otázky kdo, jak často a s jakým primárním účelem bude rotoped využívat.

Ergometr vyniká zejména tím, že přizpůsobuje zátěž podle aktuální tepové frekvence uživatele. Zároveň ji dokáže udržovat v přednastaveném rozmezí, čímž zajistí efektivní odbourávání tuků. Nabízí širokou škálu nastavení a funkcí a dynamický trénink s vybraným profilem trasy.

Jaký typ stacionárního kola je recumbent?

Recumbentu jsou trenažéry určeny především pro ty, kteří mají problémy se stabilitou , sníženou pohyblivostí nebo pro lidi trpící při dlouhodobém sezení. Disponují totiž pohodlným sedákem s opěrkou, které má po stranách opěrné držadla. Dosažený je tím i vyšší komfort.

Cvičením na recumbentu je vaše páteř ve vzpřímenější poloze , protože jste během tréninku opření. Samotný sedák má většinou větší rozměry a v kombinaci s opěradlem zabraňuje hrbení . Pokud byste přece pocítili bolesti v bederní oblasti, pravděpodobně nemáte správně nastavenou výšku sedáku.

Vyplatí se sáhnout po stacionárním kole s rozšířenými funkcemi?

Mini počítač si získal své pevné místo i v oblasti sportu, konkrétně v tomto případě jako ukazatel funkcí důležitých při cvičení na rotopedu. Ujetá vzdálenost, čas, počet spálených kalorií zda měřič pulsu jsou jen některé z nich. Při tréninku pomáhají pohybově se nastavit tak, aby bylo cyklistika opravdu efektivně.

Pokud například potřebujete při dané aktivitě na ergometru změřit činnost srdce , využít můžete tři způsoby. Snímač může být součástí držadel , ale tehdy jste omezení na úchop v jejich přesně stanovené části, což nemusí být pro všechny pohodlným řešením a při nadměrném pocení ani odpovídající skutečným hodnotám.

Dalšími možnostmi jsou přichycení snímací klipsny o ucho nebo použití hrudního pásu . Tehdy jsou údaje pulzních hodnot, ale i další měření srdeční činnosti, posílány přímo do počítače. Tento typ stacionárních kol je využitelný nejen pro lidi se srdečními potížemi. Mnoha však nepotěší cenovou náročností.

 

Jak si vybrat to správné stacionární kolo?

Správný výběr rotopedu závisí na několika základních atributů, ale v každém případě jsou směrodatné především individuální požadavky , tělesné schopnosti a zdravotní podmínky. Od nich se bude odvíjet volba konkrétního typu stacionárního kola a potřebné množství funkcí. Pokud zvažujete koupi, položte si následující otázky:

  1. Kdo bude trenažér používat ? Najde využití pro jednoho člověka, více členů rodiny? Bude na něm cvičit profesionální sportovec, začátečník, obézní člověk?
  2. Jak často ho budete používat? V pravidelných intervalech, rehabilitační?
  3. Jaká je vaše hmotnost a výška ? Maximální nosnost jednotlivých typů stacionárních kol se může lišit iv desítkách kilogramech.
  4. Jaký pohodlný je sedák ? Jeho tvar, velikost a materiál může mít různé provedení.

Stacionární kolo a hubnutí

Hlavní zátěž při cvičení soustřeďuje na oblast stehen a zadních partií . Ty patří mezi největší svaly lidského těla. Pokud cvičíte sval, který patří mezi do kategorie velké, při cvičení potřebujete zrychlení dýchání. To je přesně to, co platí zejména pro hmotnostně těžších lidí.

V praxi to funguje tak, že na první minuty cvičení se na pohyb využívá cukr . Tento druh energie má však omezené zásoby a po několika minutách se v těle mine i jeho rezerva. Po cca dvaceti minutách je již značná část energie při pohybu čerpána z tukových zásob .

To je přesně to, co chceme při cvičení na stacionárním kole v tomto případě docílit. Důležité je držet si optimální tepovou frekvenci , kterou si můžete vypočítat pomocí BMI kalkulačky. Tu si zas můžete kontrolovat pomocí sporttesteru, který je často integrován v stacionárním kole .

Pokud budete šlapat velmi pomalu a s malou zátěží, výsledky se nedostaví. Tvrdý trénink zase může působit zátěžově na organismus. Pro optimální výsledky proto doporučujeme najít kompromis mezi těmito dvěma styly.

Bezpečná cyklistika? Ano, pomocí stacionárního kola

Je jiné, pokud spadne na zem člověk s nadváhou, který může mít mnohonásobně více kilo než je průměrná hmotnost dospělého člověka. I zotavování z úrazu má podstatně pomalejší průběh. Stacionární kolo je proto vhodnou náhradou tréninkového ježdění .

Navíc prostřednictvím něj tělo spaluje i tuky , takže může být zároveň předpřípravou na jízdu ve venkovním prostředí. Ta bude určitě bezpečnější, pokud bude mít člověk za sebou určitou pohybovou aktivitu, například na stacionárním kole , a zvládnutou techniku šlapání, která je mnohdy důležitější, než se může zdát.

Osvědčené rady a tipy, jak cvičit na stacionárním kole

Pokud jste se rozhodli naplnit vaše novoroční předsevzetí a cvičení berete vážně, i to na mechanickém stacionárním kole má svá pravidla. Rozhodně doporučujeme před samotným tréninkem zařadit alespoň krátkou rozcvičku a strečink . Teprve pak se můžete pustit do postupného přidávání zátěže.

Dodržujte i tyto zásady: fitness-store.sk/rotopedy/mechanicke

  • aby skutečně došlo ke spalování tuků, zkuste se řídit FIT pomůckou, která souvisí s frekvencí cvičení; tato zkratka v podstatě určuje jak často a v jaké intenzitě byste se měli věnovat cvičení na stacionárním kole
  • v praxi je ideální pohybová aktivita v intenzitě 3 – 5 dní v týdnu, s délkou trvání 20 – 60 minut a s tepovou frekvencí v rozmezí 60 – 90%
  • kromě správného nastavení výšky sedáku a zvolení správné ergonomie stojí za zmínku i výběr brzdového systému; protože v nabídce je několik druhů brzdících mechanismů, záleží spíše na vašich požadavcích a finančních možnostech, který se stane favoritem
  • více lidé vyhledávají indukční brzdný systém a jeho tichý chod pro stacionární kolo vyhovující i bydlení v bytech

Kde nakoupit?

Rozhodli jste se formovat postavu a zlepšit si kondici v domácím prostředí? Máme pro vás několik zajímavých tipů. Ty se spojují s ověřenými eshopy Insportline , Fitness-store nebo známým online obchodem Hej . Zaručeně najdete to, co hledáte a navíc, bude vám poskytnuta i odborná pomoc při výběru, pokud o ni požádáte.

Stacionární kolo, profesionální ergometr nebo recumbent , každý si najde trenažér vyhovující právě jeho požadavkům. Poznejte pozitivní účinky cvičení , dopřejte si lepší kondici, hezčí tělo a vychutnávejte pocity spokojenosti. A přitom nemusíte nikam jít, toto všechno si můžete koupit i domů!