Jaké jsou výhody a nevýhody používání plechové vany?

Jaké jsou výhody a nevýhody používání plechové vany? 1

Plechové vany používá málokdo, především proto, že nejsou běžně dostupné ve většině maloobchodních prodejen. Takové vany bývají k dostání pouze ve starožitnictvích nebo ve specializovaných obchodech nebo jsou vyráběny na zakázku. Plechové vany jsou poměrně lehké a snadno se instalují, rychle absorbují teplo a často jsou k dostání v zajímavých tvarech. Plechová vana je bohužel náchylná k rezivění, rychle ztrácí teplo a může být velmi hlučná.

Plechové vany jsou poměrně lehké a lze je snadno instalovat. Nízká hmotnost zajišťuje, že podlaha v koupelně není zbytečně namáhána, takže je nepravděpodobné, že během instalace dojde k poškození. To také zabraňuje tomu, aby bylo nutné podlahu zpevnit nebo upravit, aby zvládla váhu vany.

Další výhodou plechové vany je, že po naplnění horkou vodou rychle absorbuje teplo. Majitel domu ji stačí naplnit ohřátou vodou a vana se rychle zahřeje. Poté může okamžitě vstoupit do vany, aniž by musela čekat, až se kovový povrch zahřeje.

Mnoho plechových van přichází v neobvyklých tvarech, což je lákadlo samo o sobě. Mnoho starožitných plechových van má jedinečný tvar, například ve tvaru kovbojské boty nebo rakve. Obvyklejší tvar bývá ovál s širší horní než spodní částí. Materiál, ze kterého je vana vyrobena, jí propůjčuje atraktivní barvu a texturu.

Hlavní nevýhodou plechové vany je náchylnost k rezivění. Bez řádné údržby se na plechových vanách mohou rychle vytvořit skvrny od rzi, které kromě toho, že jsou nevzhledné, také barví vodu. Tomu lze v mnoha případech zabránit použitím a údržbou ochranného nátěru. Jakmile vana zreziví, je nutné před přidáním nové antikorozní ochrany odstranit rez.

Plechová vana je sice relativně lehká, ale zároveň neskladná. To je zejména případ neobvykle tvarovaných starožitných van, které nemusí být dobře vyvážené. Plechové vany vyžadují více než obvyklou montáž a musí mít také další upevnění pro stabilitu. Jsou také náchylné k promáčknutí během instalace, pokud se s nimi nezachází opatrně.

Plechové vany sice rychle absorbují teplo, ale také ho rychle ztrácejí. Jakmile se voda ochladí, je plechová vana mnohem chladnější než její keramické nebo smaltované protějšky. To může být nepříjemné pro koupající se, kteří se rádi ve vaně zdržují.

Nejpozoruhodnější je, že když voda dopadá na dno plechové vany při jejím napouštění, hluk bývá velmi hlasitý. To je častá stížnost uživatelů plechových van. Zvuk je obecně omezen na prvních několik minut, dokud se hladina vody ve vaně nezvedne a padající voda již nedopadá na dno vany.

Plechové vany jsou ve srovnání s jejich sériově vyráběnými protějšky obtížnější. Ty, které zchátraly, zejména ty, které zrezivěly, však bývají relativně levné. Plechové vany nejsou pro každého, ale majitelé domů, kteří mají chuť na svérázné předměty a jsou ochotni věnovat čas renovaci svého nálezu, mohou být s takovou neobvyklou vanou spokojeni.