Triky, které odstraní i ty nejhorší skvrny nejen na ubruse

Triky, které odstraní i ty nejhorší skvrny nejen na ubruse 1

Oslavy, večírky, trhy a společné posezení – to vše dokáže zanechat na ubrusech i na oblečení ošklivé fleky. Jak takové nepříjemnosti odstranit bez stop?

Jak si poradit s fleky od oblíbených pokrmů nejen na ubrusech, ale také na oblečení či na koberci? Začněme pěkně po pořádku. Ve většině případů platí, že pokud se skvrně začneme věnovat co nejdříve, je velká šance, že ji odstraníme k naší spokojenosti.

Platí to speciálně při skvrnách od ovoce – ty byste co nejdříve měli posypat solí, a potom vysát hadříkem nebo papírovou utěrkou. Pomoci může i šťáva z citronu a následné vyprání. Skvrny od ovoce, zvláště zaschlé, patří k nejobtížnější odstranitelným, musíme proto s jejich čištěním pospíšit.

Čerstvou skvrnu od jablka, ovoce nebo ovocných šťáv rychle posypeme solí nebo vysajeme savým papírem. Můžeme také přetřít překrojeným citrónem a ještě vypereme v horké vodě s pracím práškem.

Obávané víno

Červené víno je zřejmě noční můrou každé hospodyňky. Pokud jste se vy nebo host polili červeným vínem, neváhejte – oblečení, koberec či nábytek posypte ihned solí a přidat můžete i citrónovou šťávu. Následně dobře vyperte nebo oplachujte.

Božská čokoláda

V předvánočním čase se jí nevyhneme, děti si ji budou užívat v mikulášské nadílce i později. Čerstvé skvrny od čokolády odstraníme vymytím ve studené vodě. Pokud jsou skvrny staré, bude třeba trochu chemie, konkrétně směs technického glycerinu, čpavku a vody (v poměru 1: 1: 1, čpavek v koncentraci 3%). Potřete, a pak dobře vyperte ve studené vodě.

Ubrus politý kávou vypereme ve vlažné vodě se saponátem. Skvrny také můžeme ihned posypat solí a vytírat. Bílý ubrus lze ještě po vyprání pokapat na postiženém místě peroxidem zředěným vodou, a potom vyprat.

Jak na kávu a jiné nápoje

I káva vám může dát pořádně zabrat. Skvrny po ní vyčistíte saponátem, použít můžete i kyselinu citrónovou, poté důkladně vyperte. Pokud se vám podaří vylít kolové a podobné nápoje, bude nutné sáhnout po benzínovém čističi, následně již stačí běžně vyprat. Pivo , naopak, odstraňujte mýdlem s trochou lihu.

A teď ty nejzákeřnější mastné skvrny

Různé majonézové saláty či pochoutky s hořčicí as vejci třeba čistit přímo tekutými saponáty, vodu v této fázi nepřidávejte. Po očištění opláchněte a zbývající skvrnu pročistěte benzínem. Tyto skvrny jsou mastné a zároveň obsahují bílkoviny, které se při vyšších teplotách srážejí, proto neaplikujte horkou vodu.

Hořčice se bát netřeba, odstraňujeme ji citronem a následným propláchnutím v saponátu. Pokud by skvrna držela příliš urputně, pročistěte ji ještě lihem. Na stopy po vejcích neaplikujte teplo, nebudou se dát vyčistit. Ideální bude, když se v tomto případě obrátíte na profesionální čistírnu.