Pokojovky: 5 rad, kterých si všímat při nákupu

Pokojovky: 5 rad, kterých si všímat při nákupu 1

Chcete si ušetřit zklamání, pak co doma objevíte na vaší nové rostlině nevítaných škůdců či nebodaj shnilé kořeny? Poradíme vám, co si při nákupu pokojových rostlin všímat.

Důkladně si poohlédněte listy

Nesmějí být žluté, zvadlé, se suchými špičkami nebo okraji. List musí být na dotek pevný a pružný. Nezapomeňte na kontrolu jejich rubové strany, neboť právě zde se nejčastěji ukrývají škůdci. Koupí napadené rostliny riskujete poškození i ostatních izboviek.

Kořeny pevně v nádobě

Rostlina musí být v substrátu pevně zakořeněná. Pokud kořeny prorůstají přes otvory na dně květináče znamená to, že potřebuje novou nádobu. Spolu s rostlinou proto pořiďte i větší květináč.

Substrát jako ukazatel

Při výběru si všímejte i substrát, ve kterém rostlina roste. Pokud je příliš mokrý nebo se naopak odděluje od stěn květináče, což ukazuje na silné proschnutí, koupi takto pěstované izbovky se raději vyhněte. Rovněž není žádoucí bílý povlak solí či plísně.

Pozor na rostliny v akci!

Při nákupu rostlin v slevách a výprodejích třeba být obezřetný. Pokud jste začátečník, raději se takovým rostlinám vyhněte. Přestože nízká cena je skutečně lákavá, rostlinu se jen zřídka podaří dostat opět do formy. I izbovky z hypermarketů jsou risk, protože se jim na prodejně často nedostává potřebná péče.