Pasivní dům komplexně, jednoduše, systematicky

Pasivní dům komplexně, jednoduše, systematicky 1

Tento nový pasivní dům má velmi náročných majitelů. Rozhodli se kombinovat maximální účinnost se sofistikovaným designem se zajímavým, ale problematickým místem. Jejich požadavky na provedení byly nepochybně ovlivněny povoláním majitele – jako projektový manažer v IT preferuje jednoduché, racionální a efektivní řešení.

Příběh se šťastným koncem – domem s kompletními náklady 70 € měsíčně – začal volbou pozemku. Jeho zjevným kladem byl krásný výhled do okolních lesů, záporem poloha ve svahu. Majitelé se rozhodli tuto výzvu přijmout a začali hledat vhodné řešení . Současně si tak ujasnili, že je pro ně důležitá otázka energetických úspor – nejen kvůli finančním nákladům, ale také vyjadřuje jejich pohled na ekologii.

Při výběru vhodného materiálu pro svůj dům nejprve zvažovali dřevostavbu, ale vzhledem k svažitosti pozemku se ukázalo jako lepší řešení zvolit zděnou stavbu. Projekt se rozhodli svěřit zkušenému ateliéru Elam, který má s výstavbou pasivních budov mnohaleté zkušenosti. „Stavba je realizována ze stavebního systému Ytong. S tímto materiálem máme při výstavbě pasivních domů velmi dobré zkušenosti. Má dobré izolační vlastnosti shodné ve všech směrech.

Obvodové stěny lépe redukují tepelné mosty. Tvárnice z Ytongu  jsou přesné, lehké a velmi dobře se s nimi pracuje. Umožňují jednoduché řezání, vrtání, drážkování apodZdivo odpouští drobné prohřešky, které se běžně na stavbách vyskytují, „  říká k volbě materiálu architekt.

Dům představuje mimořádně zdařilé spojení funkčnosti, moderních technologií a designu. Po estetické stránce se manželé v zadání shodli na „moderním konzervatizmu“ a přesně to dokázal ateliér Elam navrhnout.

Jako zdroj vytápění a teplé vody je použita kompaktní rekuperační jednotka se zabudovanou akumulační nádrží a malým tepelným čerpadlem. Vytápění je doplněno o krb a malé ohřívače v jednotlivých místnostech. Kompaktní větrací jednotka současně zajišťuje i větrání celého objektu bez tepelných ztrát.

Majitelé si dali také velmi záležet na interiéry a projekt tak patří k těm domům, kde se kvalita setkává s designem. Prostě nimi kladeny vysoké nároky a současně moderní, svěží myšlení je na výsledku znát.