Ušetřete na elektrické energii – stačí malé opatření!

Ušetřete na elektrické energii - stačí malé opatření! 1

Moderní způsob života mnohokrát jde ruku v ruce s plýtváním. Zdroje energie nejsou nevyčerpatelné a nezodpovědné chování nám zbytečně čerpat hluboko do peněženky.

Buďte zodpovědní

Nejvyšší náklady domácnosti tvoří spotřeba elektrické energie. Denně ji používáme k nabíjení mobilů, tabletů a dalších elektronických zařízení, v domácnosti je neustále v síti množství spotřebičů, mnohé z nich běží v stand-by režimu. Chovat se zodpovědněji znamená uvědomit si, že energii míjíme často zbytečně a nadměrně a třeba to změnit.

Nová elektroinstalace

Úspornou domácnost si třeba vybudovat od začátku – tedy od elektroinstalace. Stará a nevyhovující je nákladná, ale i potenciálně nebezpečná. Řešíte nedostatek zásuvek používáním prodlužovacích kabelů? Vede to k větším energetickým ztrátám. Nechte si vypracovat projekt nové elektroinstalace, která zohlední množství používaných spotřebičů v domácnosti.

Odstraňujte prach

Utíráte při úklidu prach i ze spotřebičů či žárovek? Například usazená vrstva na mřížce chladničky neúměrně zvyšuje její spotřebu. Nezapomínejte ji pravidelně odstraňovat.
Při úklidu proto otírejte žárovky a stínítka lamp. Prach pohltí až 20% světla. Pokud je budete čistit pravidelně, v místnosti bude lepší světelná pohoda a klesne spotřeba elektřiny.