Myslete na další sezónu už teď. Zachycovat semínka

Myslete na další sezónu už teď. Zachycovat semínka 1

Chcete se z krásy květů či výborné chuti zeleniny těšit i příští rok? Nyní je ideální čas na sklizeň vlastního osiva. Zpracujte a správně uskladněte semena na další sezónu.

Osivo měsíčku, aksamitníku, cínie, černuchy, astry či jiných letniček, ale také trvalek či zeleniny si můžete pořídit na další rok z vlastních zdrojů. Neodstraňujte proto všechny odkvetlé květy, ale pár jich ponechejte na tvorbu semínek.

Například při měsíčku se semínka sklízejí zcela snadno a pokud víte, že měsíček chcete mít io rok na stejném místě, tak stačí, když rostlinkami zatřesete. Velmi jednoduše si nazberáte i semínka aksamitníků, krásek, zvonků, macešek či levandule. Avšak semínka zachycovat jen ze zdravých rostlin.

Snadno se sklízejí i semínka kopru, které zvyknou velmi dobře uschnout už na rostlince. Sklízet můžete rovnou do papírové obálky či sáčku.

Ideální počasí na sběr semínek je během slunečného a suchého dne. Správné vysušení je důležité, aby osivo nezplesnivěla. Zachycovat usušené květiny, které jsou mírně otevřeny. Dosušit je můžete ještě v polostínu rozloženy na tácku vyložené papírem či novinami. Nikdy však nesušte semínka na přímém slunci. Dejte také pozor, aby se vám nepomíchali.

Skladování osiva

 semínka skladujte v papírovém sáčku, obálce či v sklenice přikrytém gázou

– skladujte jej na suchém a vzdušném místě

– nezapomeňte ho důkladně označit názvem

– označte ho i rokem sběru

– pokud máte příliš mnoho semínek zkuste udělat výměnný obchod se sousedy