Juku se vyplatí pěstovat pro její bohaté květenství

Juku se vyplatí pěstovat pro její bohaté květenství 1

Určitě znáte juky jak hezké a nenáročné pokojové rostliny. Víte však, že existují druhy, které dobře snášejí mráz, proto se dají pěstovat v zahradě?

Z mrazuvzdorných Juk se u nás nejčastěji pěstuje juka vláknitá ( Yucca filamentosa ) . Má přízemní růžici pevných listů, které jsou dlouhé 40 až 70 cm a na okrajích mají vlákna. Jsou zelené barvy s modravým nádechem, ale bývají i různé panašované, nejčastěji se žlutými pásky. Mladé listy uprostřed růžice jsou pevné, vzpřímené, starší listy na okrajích poléhavé.

Bohaté květenství

Obvykle v druhé polovina června začíná juka vláknitá kvést. Uprostřed růžice vyrůstá dlouhá pevná květní stonek, na níž postupně rozkvétá několik desítek krémově bílých květů. Mají zvonkovitý tvar, jsou velké 3 až 6 cm a voní. Květenství může mít délku jeden metr, na starších jedincích i více. Po odkvětu celá růžice postupně odumře a kolem ní se vytvoří několik dceřiných, které budou kvést o 3 až 5 let. Trsy růžic se dají rozdělit, co je třeba udělat koncem srpna až začátkem září. Po odkvětu třeba květní stonek seříznout ostrým nožem nebo nůžkami.

Miluje slunce

Juka vláknitá vyžaduje velmi světlé a slunné místo. Nejlepší roste na propustné písčité půdě, kde se nedrží voda. Bez problémů snáší mrazy i pod 20 ° C. Aby měla co největší květenství, třeba ji na jaře a uprostřed léta přihnojit hnojivem s vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Další druhy

Z bezkmenných mrazuvzdorných Juk se u nás ještě pěstuje  juka chabá ( Yucca flaccida) s měkkými převislými listy. Krásná je například odrůda ‚Golden Sword‘, jejíž listy jsou po okrajích zelené a uprostřed žluté.

Yucca endlichiana roste v Mexiku v nadmořské výšce až 1200 m. Při zachování suchých podmínek je plně mrazuvzdorná iu nás. Má masité listy, které jsou stříbřitě zelené a mají podlouhlé tmavé skvrny. Kvete smetanovo-červenými květy, které se objevují uprostřed růžice, nejsou však na dlouhé stonku, jak je to u jiných druzích.