Jak využít okrasnou zahradu na maximum

Jak využít okrasnou zahradu na maximum 1

Když máte užitnou zahradu, nejvíce asi záleží na tom, aby se záhony z roku na rok promyšleně střídaly a úroda tak byla dostatečně bohatá. V zahradě, která slouží hlavně k odpočinku, je však také vhodné promyslet si, jak ji uspořádat tak, abyste ji využili naplno. Zde je pár nápadů, jak nepodlehnout zahradní nude.

1. Nerušené zákoutí

Zahrada by neměla připomínat fotbalové hřiště. Pokud v ní vytvoříte zákoutí, jednak vznikne moment objevování a překvapení, ale hlavně – zahrada bude působit větší, než ve skutečnosti je. Zákoutí dávají příležitost k romantiku, nerušený odpočinek a božský klid.

2. Vícestupňové pódia

Rozdělení menší zahrady na vícestupňové plochy – přičemž rozdíl mezi nimi může být jen v jediném schůdku – je dalším způsobem, jak vytvořit iluzi většího prostoru. Rozdíly ve výši navíc usnadňují vytvoření centrálního bodu v zahradě – místa, která má nejvíce přitáhnout pozornost.

3. Odlišeny zóny

Pokud je v zahradě místo na stůl i lehátka, je fajn oddělit jejich – zelení nebo zídkou, aby vznikly zóny pro různé nálady. Pokud budete mít chuť na společnost, sednete si ke stolu. Pokud si chcete dopřát klidnou siestu, uložíte do tišší části s lehátkem nebo zavěšenou sítí.

4. Využité přechody

I úzký pás podél domě se může proměnit na zajímavou super-úzkou zahrádku, pokud na něm nebude jen tráva nebo dlažba. Zpomalení na takové vzdušné dálnici může přinést například úzká záhon s vysokými kvetoucími rostlinami, bylinkový záhon, květináče upevněné na zdi či plotu nebo stromky přistřižené na způsob révy.

5. Skryté úložiště

Je překvapující, kolik věcí se v zahradě sejde. Nejde přitom jen o nářadí, ale i množství drobností, které je třeba nějak uskladnit. Pokud si plánujete zahradní sezení, je ideálně vymyslet ho tak, aby se dalo využít i pro uskladnění potahů, prázdných květináčů, zahradní hadice a pod.