Jak vybrat postel

Jak vybrat postel 1

Ideální postel, stejně dobrá pro všechny, neexistuje. Proto při výběru přistupujte individuálně s ohledem na vaši hmotnost, výšku, zdravotní stav a zvyklosti při spaní.

Kvalitní lůžko, které má zaručit uvolnění a regeneraci páteře, kloubů a vnitřních orgánů během spánku, poskládáte správnou kombinací postele, roštu a matrace. Jedno bez druhého kýžený efekt nevytvoří.

Co prozradí detaily

Při výběru postele se neorientujte podle ceny, ale všímejte si kvalitu materiálu a stabilitu konstrukce. Body k dobru přidávají vzdušnost a životnost. Pokud se vám líbí dřevěný dekor a hledáte postel na dlouhou dobu, upřednostněte masivní přírodní dřevo před dřevotřískou a lepenými lamelami. Vsaďte na výrobce, který má zkušenosti s použitím dobře vysušeného dřeva, které již nebude dále vysychat a vrzat. Vhodné dřeviny jsou dub, buk, ořech a jasan.

Z ostatních materiálů bývají spolehlivé i kovové postele, ale důležitá je kvalita provedení. Doporučená délka lůžka je dva metry, ale opět záleží na individuálních požadavcích uživatele. Komfortní šířka jednoho lůžka je 90 až 100 centimetrů a minimální výška sedu 45 centimetrů. Postel si nevybírejte podle aktuálního stylu, ale upřednostněte nadčasový model. Určitě oceníte konstrukci, která drží matraci na stabilním místě, bez uklouznutí do boků.

Větrání versus úložný prostor

Víte, že spící člověk odevzdá lůžku za jednu noc průměrně třičtvrtě litru tělesné vlhkosti? Zdravé lůžko má být proto vzdušné a poskytovat matrace dostatečnou výměnu vzduchu. Vzdušnost prospívá i životnosti matrací. Tu dosáhnete pouze tehdy, pokud vsadíte na postel na nožičkách a vzdáte se úložného prostoru pod lůžkem.

Vzduch pod roštem tak lépe cirkuluje a matrace je dobře větraný z obou stran. Pokud je pro vás důležitější právě odkládací místo v konstrukci výklopné postele, nebo ve vysouvacím díle pod ní, upřednostněte modely s větracími otvory v skladovací části. Svou část hygieny matrace zajistí i kvalitní snímatelný potah, který lze prát v pračce při 60 až 90 stupních Celsia.

Jaký rošt?

Výběr roštu je v podstatě jednoduchý, má se podřídit výběru typu matrace. Pružinová matrace vyžaduje pevný rošt, pěnový a sendvičová matrace zas lamelový rošt. Vyšší kvalitu oproti běžnému laťování roštu slibují rošty z předehnutých lamel. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnost matrace.

Pokud hledáte nejvyšší komfort, vyberte si rošty s polohováním a nastavením pérování v závislosti na tělesné hmotnosti. Polohovací rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Nadzvednutí spodní části roštu uleví oteklým nohám a bolestivé páteři. U dlouhodobě nemocných lidí se vyplatí investovat do motorového ovládání.