Jak stihnout vánoční úklid včas a bez stresu

Jak stihnout vánoční úklid včas a bez stresu 1

Období Vánoc v nás evokuje povinnost mít příjemně uklizenou a připravenou domácnost. Chytá vás panika? Máme pro vás tipy, díky kterým budete mít vše jako z katalogu i kdybyste doma neuklízeli od minulých Vánoc!

Samozřejmě, věříme, že během roku přece jen děláte nějaký to úklid, konec roku si však ptá pořádný úklid nejen kvůli vaší domácí pohodě, ale například i kvůli návštěvám, které vás během svátků přijdou podívat. Jak to tedy za měsíc zvládnout spolu se všemi ostatními povinnostmi?

Máme pro vás plán

Vybrat si dokonce můžete hned ze dvou plánů. Jeden můžete vyzkoušet, pokud máte k dispozici více času, ten druhý je-li času méně. Oba plány garantují úklid celého bytu či domu, záleží však na vás, jak důkladně se budete jednotlivým úklidovým fázím věnovat.

Při rychlém úklidu se důkladně věnujte plochám a prostorem, které jsou viditelné, tedy neustále na očích. Pokud budou čisté a uklizené, nebudou vás rušit a ani návštěvy nebudou zkráceno. V případě, že si na predsviatočné úklid můžete vyhradit času více, doporučujeme pustit se do toho z gruntu a uklidit skutečně i místa, která jsou běžně oku skryté. Tato námaha se rozhodně vyplatí, protože každodenní úklid bude pak mnohem jednodušší.

Udělejte si plán

Sepište si seznam místností v bytě nebo v domě. Rozdělte si je na 5 až 6 úklidu. Můžete si zvolit vždy jednu místnost, kterou budete uklízet nebo si je „tematicky“ spojte, například spíž s kuchyní, koupelnu s toaletou nebo garáž s komorou. Samostatný den si můžete také vyhradit na třídění oblečení a bot všech členů rodiny.

Náš tip: Vzduch v místnosti rychle osvěžíte, pokud vlhčeným utěrkou přetřete okna a hlavně žaluzie. Pomocí parního čističe můžete osvěžit všechny tkaniny, nejúčinnější je však vyprat závěsy i záclony.

Vysavačem v každé místnosti přejděte stropy a také stěny, prach, který se na ně ukládá sice ne vždy vidět (dokud se nevytvoří silnější vrstva), přesto je přítomen. Povrchy nábytku i předmětů setřete vlhčenými utěrkami – vybírejte univerzální na všechny povrchy, zjednodušíte tím úklid. Rychlý úklid vám zabere několik desítek minut, v předvánočním shonu však bude tato úspora na nezaplacení.

Náš tip do pračky: Vše co je možné vyprat, prostě vyperte a každodenní předměty zase vyčistěte v myčce nádobí. Na program s nízkou teplotou můžete dát i vázy či nádoby na květiny.

Velkou změnu v každé místnosti docílíte tím, že sejmete kryty na svítidlech a vyčistíte jejich. Na lampách se rychle zachycuje prach a jiné nečistoty, navíc jejich obvykle při úklidu obcházíme. Uklízejte a třiďte nemilosrdně. Věci, které nepoužíváte, hned vyřaďte a odneste co nejdříve na darování nebo rovnou do smetí. Brzy se vaše domácnost přetřídí sama a vy budete mít o starost méně.