Angrešt jsou poslední dobou velmi oblíbené nejen díky své chuti, která je opravdu velmi zajímavá, ale také díky vitamínům a minerálním látkám , které obsahuje. Má výborný vliv na zdraví člověka, a právě proto byste ho měli zařadit i do svého jídelníčku. V obchodech tyto plody možná najdete velmi těžko, ale nejjednodušším řešením, jak se k nim dostat je i tak jejich pěstování.
Péče o angrešt není vůbec namáhavá a dokáže ho vypěstovat i člověk, který se v zahradnictví moc neorientuje. Stačí vám vědět pár důležitých informací a faktů, vyvarovat se klasickým a nejběžnějším chybám a můžete se těšit z plodů, které vám už o pár měsíců přinese.
Péče
Angreštu se daří úplně všude tak, kde ho zasadíte. Stejně na tom jsou i rybíz. Nemá rád neustále vlhkou a těžkou půdu, takže ho určitě nepolévejte každý den. Dávejte však pozor zejména na vodu, jejíž přebytečné množství by mohlo angreštu uškodit. V nadměrně vlhkém prostředí totiž trpí padlím. To znamená, že jeho plody se obalí do bílého povrchu a budou vypadat jakoby byly plesnivé. Angreštu dejte dostatek místa. Nejlepší místo je někde tam, kde máte otevřený prostor a bude se mu tak dobře dýchat. Pokud budete mít při něm ještě nějaké jiné keře či rostliny, jejich stíny mu vadit určitě nebudou.
Angrešt se dožívá 10 až 20 let , záleží to hlavně na péči, kterou mu poskytujete. Právě kvůli jeho dlouhověkosti byste si měli vybrat pro něj místo, kdo vám nebude překážet ani příští rok. Nejvhodnější zahrady pro angrešt jsou ty s větší rozlohou, kde se jednoduše vejde.
Jediné, na co je angrešt velmi náročný jsou živiny , které potřebuje. Ty mu však můžete opravdu jednoduše doplnit různými minerálními a speciálními krmivy.
Výsadba
Sázení angreštu je vhodné na brzkou jaře , kdy se klíčky skvěle zakoření a máte velkou pravděpodobnost, že vám angrešt vyroste. V dalších krocích byste měli postupovat jednoduše – keř tvarujte do takové velikosti či šířky, jaké chcete vy. Důležité je, aby měl keř několik hlavních výhonků, z nichž pak budou pokračovat ty boční.
Pokud plánujete mít několik angreštu doma, můžete je dávat vedle sebe, ale myslete na to, že potřebují i dostatek místa.
Nezapomínejte však ani na správné hnojení . Právě správným hnojením podpoříte růst, plodnost a sílu keříčku. Díky vitaminem v hnojivu si budete jisti, že svému keříčku dáváte to nejlepší. Přihnojovat byste měli každý rok, nejlépe na brzkou jaře, kdy se nové keříky sejí. Nezapomínejte ani na dostatek draslíku, který můžete přidat buď již součástí hnojiva nebo samotný do půdy.
Škůdci
Někteří škůdci napadají i angrešt. Z houbových chorob je to zejména americké padlí, která obalí plody do bílého „pláště“. Mnohokrát však napadne i listy, které mají nejprve bílý a později hnědý plstnatý povlak. Plody zůstávají bez chuti a jsou malé. Napadené keře potřebují postřik nejen na jaře a v létě, ale i v zimním období.
Mnoho škod může na angreštu udělat i mšice Angreštová, která z listů vysává šťávu.