Jak na tupý nůž

Jak na tupý nůž 1

Komu by se nesešel alespoň jeden skutečně ostrý nůž? Kupovat stále nový s nabroušenou čepelí není řešení. Jak se máte tedy starat o nůž, aby vydržel ostrý dlouho-předlouho?

Správně fungující nástroje jsou základem pro každou práci v domácnosti, kuchyni nevyjímaje. Pokud jste již měli možnost držet v ruce dobře nabroušený nůž, jistě víte ocenit, jakou dobrou službu vám může udělat. Práce s ním je jednoduchá, pohodlná, rychlá a přesná. Jak se tedy správně pečovat o nůž, aby zůstal ostrý?

Nový nůž, to je úplná odměna pro každého kuchaře. Je ostrý a správně funguje. Časem se však každý nůž mírně otupí a krájení či jiné práce s ním už nebudou takové příjemné. Aby se vám to nestalo příliš brzy, je vhodné každý nůž po zakoupení a také nabroušení správně skladovat .

V každé kuchyni je zapotřebí alespoň jeden univerzální nůž, kterým prakticky vybavíte všechny základní úkony. I profesionální kuchaři mají vždy takový svůj osobní nůž k dispozici, a prozradíme, že ho nedávají z ruky nikomu dalšímu. Obvykle jde o širokou trojúhelníkovou čepel s délkou 20 – 30 centimetrů, kterou můžete použít na sekání i na řezání.

Jako doplněk k těmto běžným úkonům v kuchyni můžete mít po ruce i menší nůž na jemné loupání, krájení a úpravu různých potravin. Obvykle má délku 9 – 12 centimetrů. Na chléb a pečivo byste měli mít zvláštní nůž s tupou zoubkovitým čepelí. Ta vám umožní rozkrájíme nebo odkrajujeme perfektní krajíce i přes křupavou kůrku. Tyto tři základní nože se sejdou v každé kuchyni.

K nim můžete přidat nože různých velikostí s čepelí dlouhou od 15 do 25 centimetrů, využijete je při mnoha činnostech. Pokud rádi vaříte a podáváte pečené maso, doporučujeme i nůž s dlouhou čepelí a na práci se syrovým masem využijete i těžký nůž sloužící k sekání. Takový nůž se často používá i pro přípravu surovin pro asijské pokrmy.

Jak si vybrat?

Nůž byste rozhodně měli chytit do ruky, abyste cítili jeho hmotnost i tvar rukojeti, která musí pohodlně sednout. Pokud se vám s nožem pohodlně manipuluje, jistě se brzy spřátelíte. Každý výrobce má vlastní recept na kombinaci materiálů, z nichž nože vyrábí.

Při koupi se vyplatí investovat, dražší a kvalitnější vám bude delší dobu věrně sloužit. Pokud budete šetřit na ceně, nůž bude méně kvalitní, bude ho třeba častěji ostřit a ostření nemusí být dostatečně efektivní, což způsobí, že práce s nožem nebude podle vašich představ.

Jak zachovat ostrost nože?

Ať už jste si nůž naostřili doma nebo u profesionálů, je třeba se o něj správně starat. Nezapomínejte, nůž na krájení nikdy nedávejte do myčky nádobí! Mycí proces a velké teplotní šoky jeho čepeli ubližují, nůž dokonce mohou zcela zničit. Po práci ho vždy umyjte ručně a následně ihned osušte.

Skladujte jej na místě, které máte po ruce, například ve stojanu nebo na magnetickém držáku. Pokud skladujete nůž v zásuvce, uložte ho do pouzdra. Předejdete tak zraněním a zároveň zabráníte styku s jinými noži nebo s kovovými předměty, které by nůž mohly poškodit.

Test ostrosti

Ostrost nože odzkoušejte na rajče. Pokud se jí slupka a dužina krájí jednoduše, doslova už při dotyku čepele, máte skutečně ostrý nůž, se kterým se vám bude příjemně pracovat.