Vyčistěte spáry v kuchyni a koupelně důkladně

Vyčistěte spáry v kuchyni a koupelně důkladně 1

Udržet spáry mezi obkladem čisté je obtížný úkol. Stačí však pár triků a zvládnete to.

Proč jsou „zašlé“?

Pravidelně uklízíte a přece s jejich vzhledem po čase nejste spokojeni. K zanášení spár dochází zejména proto, když podlahu před umytím nemete nebo nevysajete. Prach se ve vodě rozpustí a „shlížejí“ se do pórů hmoty. Část práce udělá i vodní kámen či zbytky šamponu a sprchového gelu.
Nejhorší dopadnou spáry bílé barvy. Většina odborníků proto doporučuje na podlahu šedou hmotu, na níž změna odstínu není taková viditelná, případně přizpůsobit barvu spáry obkladu.

Prevence

Pokud se vám podařilo pracně vyčistit spáry, určitě si to nechcete tak brzy zopakovat. Důležité je ušpinění předcházet pravidelným mytím obkladu. Výborným způsobem jako čištění oddálit je impregnace podlahy. Impregnace vyplní póry spárovací hmoty a vytvoří tenký film, který brání pronikání nečistot.
Ještě jednodušší je spáry v obkladu vůbec nevytvářet. Velkoformátové kalibrované obklady a dlažba jsou přesně vyřezané a kladou se těsně k sobě.

Parní čistič

Nejjednodušší a nejrychlejší dokáže vyčistit špinavé spáry parní čistič. Horká pára pod vysokým tlakem uvolní nečistoty ekologicky a bez velké námahy. Opatrní však musíte být při čištění dlažby a obkladů v blízkosti nábytku, dřevěných zárubní a prahů.

Bez chemie

Ačkoli většina nedá dopustit na bělící účinky přípravků, které obsahují chlor, nedoporučujeme to. Pokud dostatečně nezriedite přípravek, po čase způsobí, že spárovací hmota se bude drobit. Když už tak, přípravky, které jsou speciálně určeny na spáry.
Účinný prostředek na čištění si však můžete připravit z věcí, které máte doma. Stačí ocet, citrony, jedlá soda. Do 2 l teplé vody přidejte ¼ sklenice octa, ½ sklenice sody a šťávu ze čtyř citronů. Směsí pomocí kartáčku vyčistíte zanesené spáry. Pastu si můžete připravit i z vody a prášku do pečiva a někteří nedají dopustit na sílu jaderného mýdla.

Spáry obnovte

Pokud již na spáry čištění nezabírá zkuste použít obnovovač spár. Nanáší se jednoduše pomocí aplikátoru na čisté a suché spáry. Beznadějně a navíc poškozené spáry musíte totálně vyměnit. Existují také speciální hmoty s efektem aquastatic, které vodu odpuzují a brání vzniku plísní. Hydrofobní hmoty jsou dostupné v několika barevných odstínech a stou stálobarevné.