Horká novinka na stěnách: Ombré efekt. Vypadá úžasně!

Horká novinka na stěnách: Ombré efekt. Vypadá úžasně! 1

ed časem se ženy předháněli, která bude mít hezčí Ombré na vlasech. Šlo o velký hit, ale trendy se rychle mění a v účesové módě teď letí něco jiného. Ale co tak vyzkoušet Ombré na stěnách?


Nová – stará novinka

Ombré technika se používala při barvení látek a vznikla ještě 40-tých letech v 19. století ve Francii. Nejde tedy o žádnou novinku.
Zajímavé je její využití v oblasti módy, účesech, nehtech či v interiérovém designu. Jde o postupné prolínání odstínů barvy od nejsvětlejší po nejtmavší nebo naopak. Díky tomu můžete opticky prodloužit nebo zkrátit výšku místnosti.

„Skvrnité“ stěny?

Malování stěn Ombré technikou není náročné, ale vyžaduje trochu šikovnosti. Namísto Ombré stěny můžete totiž vytvořit skvrnitá.
Pro začátek si malování vyzkoušejte na papíře, abyste chytili ten správný švih. Důležité je totiž v pravou chvíli setřít viditelný rozdíl mezi jednotlivými odstíny.

Jako umělecké dílo

Ombré můžete vymalovat celou místnost, ale také přistane pouze jedné stěně. Výběr barvy přizpůsobte barevnosti interiéru a její intenzitu tomu, zda jde o místnost s dostatečným přístupem světla nebo ne.
Při Ombré technice nemusíte kombinovat pouze odstíny jedné barvy, ale i několik kontrastních. Jde již o vyšší level, který prozradí hodně o šikovnosti malíře, ale výsledek je skvělý.

Jak na to? 

Vyberte si oblíbenou barvu, budete potřebovat tři stupně sytosti – světlý, středně tmavý a tmavý. Jednotlivé odstíny si můžete namíchat postupným přidáváním barvy do bílé. Stěnu rozdělte na čtyři části. Nanášet lze libovolně tlusté vodorovné nebo svislé pásy, ale přechody mezi nimi musíte „rozpít“.
Důležité je udělat to ještě za mokra. Na rozmazání linie můžete použít malířskou štětkou nebo houbičku, případně rozprašovač. Díky tomu nebudou hranice ostré a odstíny budou plynule prolínat .

Ombré tapeta

Pokud nedůvěřujete svým malířským schopnostem, existuje pohodlnější a rychlejší řešení – Ombré tapeta. Kromě jednoduchého prolínání barev na ní mohou být i různé motivy a vzory. Jedinou podmínkou je dokonale hladký povrch. Výsledek je však k nerozeznání, protože jde o vysoce kvalitní digitální potisk.
Velkou výhodou je, že vinylové tapety můžete mýt. S efektem Ombré se vyrábějí také obklady a dlaždice takže jej můžete aplikovat i v koupelně.