Doplňte své vřesoviště o keř z Japonska – enkiant

Doplňte své vřesoviště o keř z Japonska - enkiant 1

Hledáte zajímavou rostlinu do vřesoviště nebo do zahrady v japonském stylu? Vysaďte si enkiant. Je to příbuzný vřesovců.

 Známých je asi dvanáct druhů, v našich zahradách se nejčastěji pěstuje enkiant zvonkovitý  (Enkianthus campanulatus) . Je to pomalu rostoucí opadavý keř pocházející z Japonska, který dorůstá do výšky dvou až tří metrů. Starší exempláře jsou nepravidelně rozvětvené. Větvičky rostou vertikální a jsou zbarveny do červena. Enkiant má eliptické listy, které jsou na obou koncích zúžené, okraje jsou jemně zoubků. Mají zelenou barvu a na podzim se zbarvují do žlutých, oranžových a červených odstínů a keř tehdy vypadá velmi pěkně.

Krásný je však i na jaře, když kvete. Květy se objevují od května, po vyrašení listů. Jsou uspořádány do střapců, rostou převislé a mají zvonkovitý tvar. Trochu připomínají konvalinky a vypadají jako malé lampiónky pod deštníkem složeným z malých listů. Jsou krémově bílé a mají výrazný růžový okraj. Vyšlechtěné odrůdy mají větší květy i výraznější zbarvení. Například odrůda ‚Red Bells‘ má květy růžovočervené, ‚Ruby Glow‘ sytě růžové, další mají výrazné žilkování.

Po odkvětu se na rostlině objevují tobolky se semeny. Z mladých rostlin se doporučuje jejich odstraňování, aby se rostlina nevysiľovala, ale není to podmínkou.

Stanoviště a řez

Tomuto keříčku se dobře daří na slunci i v mírném stínu, nejlépe na místě chráněném před větrem. Vyžaduje vlhkou a kyselou půdu s dostatkem živin, proto při vysazování nezapomeňte do jámy přidat kyselou rašelinu nebo substrát na rododendrony. Je to odolná rostlina, které přežije i teploty do -27 ° C a nevyžaduje žádnou speciální péči.

Enkiant se klidně obejde i bez řezu, zkrátit třeba jen takové výhonky, které velmi přerostly nebo pokud keř chcete udržet v kompaktním tvaru. Udělejte to však krátce po odkvětu, abyste nepřipravili o květiny v další sezóně.

Rozmnožit si ho můžete semeny, potápěním nebo v létě řízkováním.