Co je zapotřebí udělat se zahradou dokud nesněží

Co je zapotřebí udělat se zahradou dokud nesněží 1

Zatímco přikryje vaši zahradu vrstva sněhu, musíte mít vše připraveno tip-top.

I když je podzim již v plném proudu, neznamená to, že je příliš pozdě, abyste mohli v své zahradě nebo na balkoně sázet. Prodlužte si zahrádkářskou sezónu a vysaďte si některé rostliny už nyní, na jaře se pak potěšíte čerstvé zahradě.

Je nejvyšší čas

Pro mnohé konec října znamená, že babí léto skončilo, ale pro zahrádkáře to znamená novou příležitost na výsadbu. Čas, kdy hodiny otáčíme zpět, je jedním z nejlepších časů roku na pěstování jarních kvetoucích trvalek, zeleniny, mnoho stromů a keřů. Chladnější teploty a deštivé počasí pomůže vašim rostlinám vytvořit silnější kořenové systémy před jejich zimním spánkem.

Z těchto se potěšíte nejdříve

Květinový záhon může být atraktivní i během nejchladnějších dnů, proto při jeho plánování nezapomeňte na trvalky a cibuloviny, které kvetou jako první – již počátkem roku. K nim patří zejména čemeřice. Kvetou od začátku roku, čili už v zimě až do jara bílými nebo fialovorůžová květy, přičemž nejbohatší rozkvetou starší rostliny.

Důležitou součástí všech květinových záhonů by měly být na jaře kvetoucí tulipány, narcisy, hyacinty, modřence či korunky. Cibuloviny můžete kombinovat s nádherně kvetoucími, ačkoli nižšími dvouletými rostlinami (macešky, pomněnky, chejry a sedmikrásky). Pokud jde o kvetoucí jarní trvalky, nejkrásnější jsou kamzičníky se žlutými květy, Iberka, prvosenky nebo různé druhy hluchavek.

Čerstvá zelenina už na jaře

Na zimu se nejčastěji sází česnek, ale kromě něj je mnoho jiných, které můžete nasadit na podzim, zimu přečkají ve vegetativním klidu a na jaře budou mít náskok před rostlinami zasazenými až na jaře. Většina druhů ozimé zeleniny je plně odolná proti chladu a zimu přežije bez problémů.

Problém může nastat v případě, že udeří silné mrazy a na záhonech ještě není sněhová pokrývka, která je izoluje. Tehdy je vhodné překrýt záhon izolačním materiálem. Výsadba podzimního česneku je u nás nejrozšířenější. Jeho pěstování nemůže být jednodušší a na výběr je velké množství podzimních variací. Kromě česneku můžete zasadit i cibuli a šalotku, jarní cibulku, mrkev a petržel, špenát, listový salát, také rukolu a například i hrách.

Čas vysadit ovocné stromy

Podzim je vhodná i na výsadbu nejrozličnějších ovocných stromů či na zastřihávání a péči o starší a o mohutnější stromky. Kromě tradičních jabloniek, třešní a švestek můžete vyzkoušet i meruňky či révu. Mladé stromky na výsadbu berte raději z ovocné školky jako z hypermarketů.

Po výsadbě se doporučuje nabílená kmene a nějaká ochrana, ideálně ve formě pletiva. Listnaté stromy se zpravidla sázejí po opadání listů, tj od 15. října až do zamrznutí pôdy.Ak si tedy chcete ve své zahradě ještě něco zasadit, určitě si pospěšte, protože nikdy nevíte, kdy přijdou první mrazy.