Doplněk, který oživí interiér

Doplněk, který oživí interiér 1

Paraván je dobře známý hlavně z historických filmů a nemocnic, kde dodnes slouží jako zástěna mezi lůžky. Nicméně, jen málokdo z nás ho má u sebe doma. A to je škoda. V interiéru totiž paraván vypadá fantasticky.

Jistě, při slově paraván si zřejmě okamžitě vybavíte zámecké dámy, které paraván používali jako zástěnu na převlékání či koupání, zda sterilní bílé zástěny v ordinacích.Byla by však chyba myslet si, že paraván u sebe doma nevyužijete. Nejen, že paraván má své místo v současném designu, účel mu také jistě najdete, navíc, zřejmě půjde o nejoriginálnější kousek, který vám doma přibude.

Španělská stěna, zástěna, paraván … To jsou nejčastější pojmenování pro doplněk, jehož historie sahá až do středověké Číny a Japonska. Díky svým objevitelem se tento druh nábytku dostal přes Španělsko do celé Evropy. Jeho původním účelem bylo vytvořit intimní prostor.

Tento flexibilní kus nábytku za celou dobu své existence nezměnil svou konstrukční podobu. Jediné, co se v souvislosti s ním mění a přizpůsobuje požadavkům, jsou jeho design, materiálové provedení, barva a vzor. Kromě prostoru na převlékání skvěle poslouží i jako dělící stěna, sluneční clona nebo skrýš na optické zakrytí toho, co nechceme, aby ostatní u nás doma viděli.

Paraván, ať už bude v moderním, klasickém nebo starožitném designu, z ratanu, dřeva, látky, mořské trávy, vyřezávaný nebo malovaný, jistě v našich domácnostech splní nejen okrasnou, ale i praktickou funkci. Váš interiér a jeho celkovou atmosféru bezpochyby oživí a ozvláštní.