Nejkrásnější kanadské chaty

Nejkrásnější kanadské chaty 1

Krása kanadské přírody je legendární, ale my vám ukážeme, že i místní architektura stojí za to.

Když se řekne chata v kanadském lese, nejdříve si představíme dřevěný srub. Ve většině případů je to přes ně tak. Vybrali jsme však pět takových, které jsou nejen dřevěné, ale hlavně architektonicky zajímavé a moderní. Zde je výběr toho nejlepšího, na co jsme natrefili.

Zaječí past

Zaječí past – tak se jmenuje rokle v Novém Skotsku, kde se nachází tato neobvykle vysoká a poměrně úzká chata s deskovou fasádou. Ačkoli dřevo jako stavební materiál převažuje, za pozornost stojí i ocelový rám, který lemuje vchod jako magická ochranná stuha. Je zarážející, že chata se táhne do výšky – nachází se totiž na 6,5 hektarovém soukromém pozemku. Že by majitelé chtěli mít z nejvyššího patra dokonalý přehled o svém panství? Spíše to však bude souviset s povoláním majitele. Je totiž botanikem – arboristy, čili specialistou na výsadbu stromů. Dá se tedy předpokládat, že jeho oblíbeným tvarem je cosi vysoké až do nebes …;) Chatu navrhl Omar Gandhi ve spolupráci s architektonickým ateliérem Design Base 8.

2887159

Fa jako rodina

Fahouse – zkratka slov family a house – je přezdívka jakoby piktogramu chaty. Stavba se dvěma ostrými střechami na kvádrové základně totiž připomíná dětskou kresbu chaty. Fasás v tomto případě není ze dřeva, ale černého plechu. Má tři patra, celkovou rozlohu až 176 m² a rozhodně vypadá zajímavě i zevnitř.Především, část přízemí je jakoby „vyhryznutá“ – pod špičatou ostrou střechou je krytá terasa. V přízemí kraluje jasná červená barva a čím vyšší návštěvníci stoupají po schodech, tím více se interiér vyjasňuje. Ložnice pod šikmou střechou je téměř celá bílá – jakoby jste se ocitli v nebi.Stavbu navrhl architekt Jean Verville.

2887171

Polární vila

Villa Borealis – severní nebo také polární chata se nachází v malebném Quebecu. Pokud by vás chytila za srdce, máte štěstí – mladí majitelé si ji nechali postavit s úmyslem pronajímat ji v době, kdy ji nebudou sami využívat. Nachází se totiž v blízkosti lyžařského střediska Le Massif.Chata je obložena dřevem z bílého cedru. Střecha je z oceli natřené na černo, stejně jako některé prvky na fasádě. Nám se nejvíce zalíbila houpačka na zápraží, která je zapuštěná do fasády. Chatu navrhlo studio Cargo Architecture s tím, že pokud by si to majitelé časem rozmysleli, projekt je připraven na rozšíření o další koupelnu pod střechou.

2887153

Zrcátko, zrcátko …

Tato chata je výjimečná tím, že její přízemí jakoby neexistovalo. Fasáda je totiž pokryta zrcadlovými plochami – a ty se nacházejí i na stropě přízemí. Japonský architekt Eiri Ota a jeho kolegyně Irene Gardpoit Chan z ateliéru Uufie tak chtěli vytvořit odkaz na domky na stromech, které mnozí Američané a Kanaďané staví pro své deti.Strecha je z černé oceli a její štíty jsou obloženy cedrem, který je odolný vůči hmyzu i ohňi.Chata je mimořádně zajímavá i uvnitř – je to jakýsi dům v domě. Jídelna s obývákem mají totiž strop stejně klenutý jako vnější ostrá střecha – v prostoru mezi nimi se nacházejí spací části. Překvapivě, vnitřní stěna šikmé (zvenku ocelové) střechy je zevnitř pokryta oblými dřevěnými šindeli. Vskutku originální nápad!

2887203

Tajné útočiště

Rainforest Retreat – čili Skrýš v deštném pralese – tak by se dal přeložit název poslední chaty, ze které se jen tak lehce nedostanete. A to nejen proto, že se nachází uprostřed zalesněného ostrova v Britské Kolumbii. Ale zejména proto, že ho torontská architektonická firma Agathon navrhla jako velmi působivý a opravdu překvapivě světlý domů, umělecký ateliér a útočiště v jednom.Chata má zvenku nenápadný tvar. Je to proto, že majitel kladl důraz hlavně na to, aby zanechávala co nejmenší energetickou stopu. Na stavbu použili místní jídle a cedry. A přestože je nebylo málo, ne všechny stěny jsou dřevěné. Aby měl interiér co nejvíce přirozeného světla, pár stěn je omítnutých na bielo.Táto stavba zaujala i kanadských odborníků a znalců ekologické architektury, kteří mu udělili ocenění A + Awards.

2887135