Byteček jako lusk

Byteček jako lusk 1

Byvan, které má jen jediný pokoj, bez předsíně as mikrokoupelnou má několik zajímavých nápadů, jak pracovat s prostorem tak, aby vypadal prostornější.

V tomto minibyteček bývá Julia, milovnice pečení. Od začátku jí tedy bylo jasné, že v malém interiéru se dokáže vzdát lecčems – včetně knihovny, většího množství oblečení nebo psacího stolu, ale na kuchyni se šetřit nebude.

Navzdory opravdu malým rozměrům bytu v něm domácí paní vymyslela pár zajímavých řešení, které stojí za inspiraci.

Využít stěny

Malé byty si nemohou dovolit „luxus“ prázdných stěn. Právě naopak, zdi slouží nejen na věšení dekorací – ačkoliv i to je dost podstatné, aby byt vypadal útulně. Stěny jsou však ideální příležitostí, jak uskladnit věci tak, aby nekomplikovaly úklid a neplnili priestor.Zvlášť v kuchyni, v níž je důležité pravidelně udržovat hygienu. Julia využívá kuchyňskou zástěnu naplno – na upevnění nožů na magnetickém proužku nebo na věšení kuchyňského náčiní.

Bílá, ale ne všude

Bílá barva je přítelkyně malých bytů. Dobře odráží světlo, takže i méně slunný byt působí světlo, opticky zvětšuje prostor, je nadčasová. Příliš mnoho bílé barvy v interiéru však může působit „nemocničně“. Aby byl byt útulný, je vhodné kombinovat ji s jinými barvami a zejména různými strukturami, které navodí dojem útulnosti.

Rafinované zrcadla

Atmosféru prostornosti a vzdušnosti pomohou navodit i zrcadla. V tomto případě je domácí paní – velmi rozumně – zasadila do historizujících rámů, což dodává místnosti romantiku a něžnost. A té není nikdy dost, že?

Nábytek s rozumem

Při výběru nábytku, zvláště do malého bytu, je mimořádně důležité předem si prostor přesně vyměřit, nakreslit si plánek a ideálně – vyfotit si ho do mobilu, aby byl vždy po ruce. Tak se nestane, že člověk spontánně koupí cosi od oka, což nezapadne.

V tomto bytě stojí za pozornost rozumně zvolený nábytek. Zaprvé, neobvyklá sedačka – otoman s bočnicí jen na jedné straně, aby světlo z okna mohlo proudit i hlouběji do bytu.

A zadruhé, nízká knihovna bez zadní stěny, která je přístupná z obou stran av bytě funguje jako dělící příčka mezi vstupem a postelí.