Zasklené lodžie mají mnoho výhod

Zasklené lodžie mají mnoho výhod 1

Velkým hitem mnoha majitelů lodžií je jejich zasklívání. Díky němu si totiž rozšíříte velikost bytu o další místnost. A to zdaleka není jediná výhoda, kterou s sebou zasklení lodžie, případně balkónu nebo terasy nese.

Pokud se rozhodnete pro tento krok, zvětšíte si byt a vytvoříte tak další místnost navíc, ne nepodobnou zimní zahradě. Můžete tady pěstovat květiny, chovat domácí zvířata, mohou si tady hrát děti anebo můžete chráněnou lodžii prostě a jednoduše využívat jako komoru.

Bydlíte-li v nižších patrech, pak je zasklení lodžie či balkonu vhodnou ochranou před zloději. Možnost vniknutí lupiče se snižuje na minimum. Další výhodou je pak rovněž omezení prašnosti a vlivu exhalací a v neposlední řadě úspora tepla.

I kdyby venku mrzlo, až praštělo, teplota v uzavřené lodžii by neměla podle pokusů klesnout pod bod mrazu, a to ani při mínus patnácti stupních Celsia. Díky zasklení lodžie tedy zároveň ušetříte za spotřebu tepelné energie, a to od 20 do 50 procent. Počítáme-li s náklady zhruba 30 tisíc korun za šest metrů dlouhou lodžii, pak se vám výdaje za tepelnou energii vrátí do méně než deseti let.

Na trhu existují dva druhy systémů – rámové a bezrámové. Ty první vyrábějí například firmy Akutherm Al či Glasa, druhý typ Vario nebo Almara. V každém případě je však nutné u instalace obou systémů myslet na několik zásadních věcí. Obecně hlavní rada zní: nešetřete, povolejte fundovanou firmu a nechejte si namontovat jen systémy z kvalitních a certifikovaných materiálů.

Dále si uvědomte, že zasklení lodžie je považováno za stavbu, a tudíž je nutné ohlásit montáž na stavebním úřadě. Důležitý je také odborný posudek ohledně nosnosti balkonu a také nárazového větru, který je hlavním nepřítelem zasklených lodžií.

A poslední zásadní věcí, kterou není radno podcenit, je větrání. Myslí na něj zčásti už samotné systémy – u bezrámových je mezi okny několik milimetrů široká mezera, u rámových systémů větrají těsnící kartáčky mezi tabulemi. To však nestačí, lodžie je potřeba větrat pořádně, občas udělat tzv. průvan. Pokud totiž lodžii nebudete dostatečně větrat, hrozí, že se zapaří a vznikne plíseň, které se budete následně jen těžce zbavovat.