Vytvoříte si romantickou atmosféru v kuchyni. Dá se to nejen zařízením, ale i trochu drsnějším prvkem – cihlou

Vytvoříte si romantickou atmosféru v kuchyni. Dá se to nejen zařízením, ale i trochu drsnějším prvkem - cihlou 1

Majitelé starých cihlových domů mohou cihlu jednoduše odhalit a vykouzlit rustikální či industriální vzhled. Ti, kteří nebývají v cihlovém domě si však musí poradit jinak.

Na sto způsobů

Jednoduchou alternativou jsou cihlové obkladové pásky. Na trhu je najdete v široké škále. Od těch, které vypadají jako cihla jen z dálky, přes keramické napodobeniny až po originální cihly. Záleží na vás, jestli chcete něco napodobit nebo mít poctivý originál. Nejrozšířenější jsou obklady z keramických lícových cihel – klinkeriek. Můžete se setkat is obkladovými pásky nařezanými z plné pálené cihly.

Paleta barev obkladových pásků je taková pestrá, že pokud nemáte konkrétní představu, zřejmě budete dlouho váhat. Ujasněte si, jaký rozměr chcete a jak má obložená stěna v kuchyni vyznít. Například můžete zvolit rovný nebo nahrubo hraněný okraj pásků. Ten druhý bude vyvolávat dojem starobylosti.

Potřebují impregnaci

Cihlový obklad můžete použít i za varnou zónou, odolává teplotám do 450 ° C. Je pravda, že za kuchyňkou linkou, kde se připravuje jídlo by měl být obklad snadno omyvatelný a voděodolný. Cihelné obkladové pásky třeba natřít impregnačním nátěrem, který minimalizujete jejich nasákavost a špinění. Navzdory tomuto je cihla náročnější na údržbu než hladký obklad. Problémový detail jsou spíše spáry, které se od mastnoty a usedlý prachu čistí těžší. K čištění v žádném případě nepoužívejte agresivní čistící prostředky, či drátěné kartáče. Doporučuje se spíše kartáč s měkčími štětinami a obyčejné mýdlo smíchané s vodou, nebo jiný, ne příliš agresivní prostředek. Po určitém čase je vhodné obnovit impregnační nátěr, který obklad zároveň oživí.

Volba hlubší kuchyňské linky jako standardních 60 cm také hodne zabrání špinění obkladu a navíc se vám bude na takovém prostoru lépe pracovat.

Pálenou cihlu můžete nahradit i imitací, například sklem s cihlovým dekorem nebo kompozitním materiálem vypadajícím jako cihla, které se snadněji udržují.

Pokud se obáváte potřeby neustálého čištění cihlového obkladu na kuchyňské zástěně, použijte ji raději na jiných místech v kuchyni.