Věřili byste, že tento dům postavili ze starých kontejnerů?

Věřili byste, že tento dům postavili ze starých kontejnerů? 1

Stále populárnějším konstrukčním prvkem se v celosvětovém měřítku stávají přepravní kontejnery. Kovové boxy, jejichž původní funkcí byla ochrana a poskytnutí úložného prostoru pro rozličné materiály a suroviny, jsou ve stále hojnějším počtu využívané pro konstrukční účely.

A to hned z několika důvodů – poskytují pevný konstrukční základ, který se dá různě modifikovat (výřezy na okna, dveře, přechody), obkládat izolačním materiálem a vytvářet díky externímu finálnímu obkladu skutečně estetické příbytky. V neposlední řadě jsou kontejnery oblíbené pro jejich cenu, protože díky jejich využití se výrazně sníží celková investice při výstavbě nemovitosti.
V dnešní době je pozoruhodným a důležitým faktorem i to, že využívání vyřazených přepravních kontejnerů ve stavebnictví nemalou měrou přispívá k ekologickému řízení a snižuje uhlíkovou stopu, která je už dnes v některých lokalitách daleko za úrovní udržitelného rozvoje.

Mnozí lidé si pod pojmem kontejnerový dům představí něco hrozné, neestetické a nepohodlné. Takové možná byli úplně první pokusy s výstavbou tohoto typu, avšak dnes už jsou projekty zahrnující ve své konstrukci kontejnery, na takové úrovni, že mnozí lidé nevěří, že se skutečně jedná o dům postavený z přepravních kontejnerů.
Mezi takového stavby patří i projekt dánského architektonického studia Arcgency zrealizován pro klienta v čínském městě Wuxi. Dům, při kterém byste na první pohled snad vůbec netipovali, že je tvořen recyklovaným materiálem, má základní konstrukci ze tří objemných přepravních kontejnerů.
Díky nepravidelnému řešení a nadzemním podlaží láme názorový stereotyp založen na tom, že kontejnerové domy jsou nevzhledné, zpravidla přízemní a stísněné.
Hlavními kritérii při tvorbě konceptu byly tři věci – udržitelnost, flexibilita a hravost prostoru. Autoři projektu se zaměřili na dostatek denního světla různých typů (střešní, boční, prosklené stěny přízemí), minimalistický vzhled, který koresponduje s okolní přírodou, udržitelný rozvoj městského bydlení, modulárnost zda odolnost vůči klimatickým změnám a dokonce i vůči zemětřesení.
Hlavní prostor, který tvoří srdce domu, architekti nazvali FLEX space. Tento prostor je složen z obývacího pokoje a kuchyně, přičemž může být libovolně využíván pro různé účely. Z tohoto ústředního prostoru mají obyvatelé přístup do všech částí domu, prostřednictvím schodiště do patra. Díky různé výšce jednotlivých částí prostoru je srdce domu nádherně prosvětlené a nabízí štědrý prostor. Celková podlažní plocha domu je 180 m².

Jelikož dům slouží jako prefabrikovaný prototyp, hlavní filozofií autorů je to, aby si dům mohl kdokoliv objednat a dát postavit na svůj pozemek ve velmi krátkém čase. Řídí se heslem – „objednejte si dům a nechte si jej přivést jako jakékoli jiné zboží“. To, že prototyp byl navržen v Dánsku a prezentován dům je postaven v Číně, pouze potvrzuje úspěch jejich směrování.