Víte co udělat, aby rostliny netrpěly žízní, dokud budete pryč?

Víte co udělat, aby rostliny netrpěly žízní, dokud budete pryč? 1

Je lepší poprosit sousedy, aby během vaší nepřítomnosti polévali květiny, nebo se spoléhat na to, že zatímco se vrátíte nějak to už jen přežijí? Přinášíme spolehlivé tipy, jak se o ně postarat tak, aby netrpěli.

Vše závisí na počasí, teploty, druhu rostlin a samozřejmě i od orientace balkonu na světové strany. Krátkodobě proschlý substrát určitě lépe snášejí muškáty a oleandry jako petúnie, surfinie či durmany.

Jižní orientace

Pokud máte balkon orientovaný na jižní stranu a odjíždíte na delší dobu, bude lepší obrátit se na sousedy. I kdybyste použili automatickou závlahu s dostatečnou zásobou vody, uprostřed horkého léta se může stát, že to stačit nebude. Rostliny je dobré i stínit. Pokud však nemáte markýzu, stačí, když je dáte na podlahu. Rozptýlené světlo jim uškodí méně než UPEK a sucho.

Severní a východní orientace

Mnohem jednodušší to mají majitelé severního nebo východního balkonu. Výpar sníží i nastýlka, ta se však uplatní jen při dřevinách, rostlinách na kmínku a některých subtropických druzích. Nejvhodnější jsou přírodní materiály, ale pozor na štěrk nebo dekorační kamínky. Ty se mohou přehřívat a rostlinám spíše uškodí než pomohou.

Tři tipy zavlažování podle délky vaší nepřítomnosti

Samozavlažovací nádoby – PRODLOUŽENÝ VÍKEND

Pokud si je pořídíte hned na začátku sezóny rychle si zvyknete na to, že každodenní zalévání není nutné. Nádoby mají dvojité dno a pomocí knotů se voda dostává ke kořenovému systému rostlin. Pokud balkonovky zavlažovat těsně před dovolenou, iv slunečním žárem vydrží tři až čtyři dny bez polévání. Takže pokud vaše nepřítomnost nepotrvá déle, nemusíte se obávat, rostlinám se nic nestane.

Plastové lahve – TÝDEN

I ty můžete využít jako zásobárna vody. Udělejte malou dírku do víčka, nádobu obraťte dnem vzhůru a zasuňte do substrátu. Na trhu se objevily i nástavce, které vám usnadní práci a dají se použít na každou běžnou plastovou láhev.

Automatická zavlažovací konve – DESET DNÍ AŽ DVA TÝDNY

Toto zařízení pomocí čerpadla dávkuje vodu k jednotlivým rostlinám. Množství dodané vody si určujete sami. Než se vydáte na dovolenou, měli byste si automatickou nádobou vyzkoušet, abyste nastavili správné dávkování vody a vyhnuli se tak nepříjemnému překvapení po návratu.