Pokoj pro malého školáka: tipy, jak ji zařídit hravě a zdravě

Pokoj pro malého školáka: tipy, jak ji zařídit hravě a zdravě 1

K škole patří i domácí úkoly a příprava na hodiny v domácím prostředí. Naše čtyři tipy vám poradí, jak zařídit dětský pokoj tak, aby se v ní vaši potomci cítili dobře – aby se v ní uměli soustředit a také si odpočinout.

Děti velmi citlivě vnímají rozmanité podněty, které k nim přicházejí. Ať už jde o citové projevy, chování nebo prostředí, ve kterém tráví čas. Právě proto byste měli myslet na vytvoření zdravého domova pro vás i své děti. Nabízíme vám krátký návod, jak zařídit dětský pokoj s ohledem na jejich hravost a motivaci učit se.

Nábytek uspořádejte do zón

Dětský pokoj je na jedné straně dětským královstvím na druhé straně klidným místem, kde se dítě může věnovat domácím úkolům a učení. Dbejte na tuto různorodost a rozdělte pokoj na pomyslné zóny. K oknům umístěte psací stůl a nechte tam i prostor na hraní.

Právě v této části tráví děti většinu dne, a tak jejich ním může doprovázet denní světlo. Stůl můžete orientovat s přímým výhledem ven, no je možné, že výhled bude dítě rozptylovat. Berte ohled na preferenci rukou dítěte – nemělo by si během psaní stínit, ať už píše pravou nebo levou rukou.

Pokud je to možné, vybavte dětský pokoj dostatkem úložného prostoru – pomůže to i při rychlém úklidu dětského pokoje. Úložné prostory klidně umístěte dále od zdroje denního světla. Děti jsou kreativní duše; určitě proto potěší i různým netypickým řešením.

Dětský pokoj plná denního světla

Už při projektování a během hrubé stavby sledujte, zda je úroveň prosvětlení dětského pokoje a ostatních místností dostatečná. Při procházce hrubou stavbou můžete využít bezplatný nástroj od společnosti Velux – aplikaci pro smartphony a tablety Luxmetr. Hned po jejím nainstalování tak zjistíte, zda má místnost potřebný počet luxů.

„Zrak se během dětství velmi intenzivně vyvíjí, proto je třeba, aby se dítě učilo co nejvíce pod vlivem přirozeného světla. To navíc ovlivňuje celkovou psychickou a fyzickou pohodu vašeho potomka,“ vysvětluje Klára Bukolská, architektka ve firmě Velux .

V případě podkrovních místností sledujte i výšku umístění střešních oken. Měly by být instalovány tak, aby poskytovaly výhled i vsedě. Příliš vysoko umístěné střešní okna sice místnost prosvětlí více do hloubky, ale pokud jsou jediným zdrojem denního světla, mohou působit sklepním dojmem.

Stínění a pohoda v dětském pokoji

Přestože je denní světlo pro vývoj a správnou koncentraci školáky velmi důležité, přímé sluneční paprsky mohou tyto snahy pokazit. Proto je třeba v případě fasádních i střešních oken myslet na stínění. Ideální je kombinace vnitřních a vnějších stínících doplňků.

Vnitřní stínící doplňky se postarají o regulaci denního světla, vnější stínění zase čelí přicházejícímu teplu. Venkovní roleta nebo markýza Velux zajistí, aby byla teplota v místnosti zhruba o 6-7 ° C nižší. Jeden z doplňků by měl být zcela Zatemňujícího – dopomůže ke kvalitnímu dětskému spánku, ať už odpoledne nebo v noci.

Čerstvý vzduch podpoří koncentraci

Okna nejsou jen zdrojem denního světla, ale otevírají cestu dovnitř i čerstvému ​​vzduchu. Je obecně známým faktem, že dostatek čerstvého vzduchu pozitivně ovlivňuje koncentraci člověka.

„Děti vnímají čerstvý vzduch ještě intenzivnější, proto byste je měli učit už od dětství, aby si vytvořili větrací rituál,“ doplňuje K. Bukolská. Okno třeba v dětském pokoji otevřít ráno po probuzení i večer před spaním. Vzduch se v místnosti vymění efektivnější, když otevřete naplno okna a necháte jejich otevřené přibližně deset až patnáct minut.