Koberce stále patří k velmi příjemným podlahovým povrchem ai přes velkou nabídku různých podlahových krytin jsou koberce stále v oblibě. Je to z toho důvodu, že koberce disponují řadou výhod.
Na trhu je možné vybírat z koberců malých i velkých, z přírodních nebo umělých materiálů, jednobarevných, vícebarevných, se vzory atd. Kvůli rozsáhlé nabídce je však dnes opravdu těžké vybrat takový koberec, který by byl vhodný jak pro vás, tak i pro váš interiér. Tento článek vám poradí, jak si koberec vybrat správné a hned napoprvé.
Vlastnosti koberců
Koberce jako takové si zachovají stále svou oblibu díky jejich vlastnostem. Na rozdíl od jiných podlahových krytin poskytují bosým nohám teplo, jsou velmi příjemné na dotek, dokáží tlumit zvuky při chůzi. Koberce také každý interiér zútulní a pomáhají udržet teplo v místnostech. Dalšími výhodami je jejich cenová dostupnost, snadné položení, ale i odstranění.
Výběr koberce
Než se pustíte do výběru vhodného koberce, nezapomeňte si ujasnit, do jaké místnosti chcete koberec položit, na co se bude využívat, jaké by měl plnit funkce av neposlední řadě, co od něj očekáváte. Díky objasnění těchto bodů budete mít daleko lepší představu, na jaké druhy koberců se při výběru zaměřit.
Druhy koberců
V současné době lze na trhu vybírat ze 3 druhů koberců, které se od sebe liší technikou konstrukce. Koberce se rozdělují na koberce tkané, všívané a vpichované.
- Tkané koberce – patří mezi nejkvalitnější koberce, vyrábějí se ručně nebo strojově díky různým tkalcovským technikám, tkané koberce disponují vysokou životností a dobře se udržují
- Všívané koberce – jsou nejrozšířenějším druhem koberců, název je odvozen od výroby, všívané koberce vznikají všíváním vlasů do základní tkaniny všívacím zařízením, hlavní předností je jejich jemnost, všívané koberce se dále rozdělují na smyčkové a střižené
- Vpichované koberce – se vyrábějí stejnou technikou jako koberce všívané, akorát se na jejich výrobu používá recyklovaný materiál, na rozdíl od všívaných mají vpichované koberce nižší kvalitu, tyto koberce nejčastěji najdou uplatnění v prostorách s vysokou provozem, jako jsou chodby, haly, kanceláře, prodejní prostory atd.
Materiál koberce
Při výběru koberce je klíčovou vlastností materiál, ze kterého je vyroben. Na trhu máte na výběr z koberců přírodních, z umělých vláken a jejich kombinací. U většiny koberců se setkáte s kombinací přírodních a syntetických vláken a díky tomuto spojení vzniká vysoce odolný a pružný koberec.
Přírodní koberec
Koberce z přírodních vláken se nejčastěji vyrábějí z vlny, bavlny nebo hedvábí. Jsou oproti syntetickým méně odolné a náročnější na údržbu. Přírodní koberce jsou však i přes některé nevýhody velmi oblíbené, lidé je totiž volí z důvodu jejich přirozeného vzhledu. Nejkvalitnějším přírodním materiálům je bezpochyby vlna, která má dlouhou životnost a je příjemná na dotek. Její nevýhodou je, že není vhodná pro alergiky tak jako syntetické materiály.
Syntetické koberce
Koberce z umělých vláken se vyrábějí z polyamidu, polypropylenu, polyesteru a polyakrylu. Díky použitým umělým vláknům mají koberce dlouhou životnost, jsou odolné proti mechanickému poškození i roztočům. Na základě použitých umělých vláken vznikají hlavně zátěžové koberce, které lze využít v chodbách, halách, kancelářích, komerčních prostorách a dalších velmi zatěžovaných prostorách.
Při výrobě syntetických koberců se nejčastěji používá polyamid, který má dobré tepelné i izolační vlastnosti a výbornou tvarovou paměť. Své využití nachází jako v obytných, tak i komerčních prostorech.
Kusový vs. celoplošný koberec
Při výběru koberce do interiéru můžete vybírat mezi celoplošným nebo kusovým kobercem. Koberec metráž se používá k položení do celé místnosti a využívají ho především ti, kteří chtějí mít koberec jako hlavní podlahovou krytinu. Kusové koberce čili koberce běhouny naopak slouží pouze jako estetický doplněk k jiným podlahám.