Pěstování celeru, jak na to

Pěstování celeru, jak na to 1

Celer patří mezi kořenové zeleniny , které má většina lidí v oblibě. Ať už ho používáte do polévek, jako pečenou zeleninu nebo jiné recepty, určitě byste si ho mohli zkusit vypěstovat doma, protože chuť se může opravdu velmi lišit.

Celer je chutný a plný vitamínů , které potřebujeme nejen v zimních ale i v letních měsících. Na to, aby vám v zahradě vyrostl, potřebujete mít několik splněných podmínek. Nenechte se oklamat jednoduchostí, protože by vám nemusel vyrůst a byli byste zbytečně zklamaní.

Existuje několik typů celeru, ze kterých si můžete vybírat předtím, než ho půjdete zasadit. Dobré je, pokud vsadíte na dva druhy, které si vyzkoušíte. Takto budete moci s klidným vědomím vědět, kterému se lépe ve vaší zahrádce dařilo nebo který vám více chutnal.

Vhodné podmínky

Důležitou informací, kterou byste měli vědět je to, jaké podmínky musíte mít při pěstování celeru. Celer je kořenová zelenina, která potřebuje teplé počasí a výživnou a vlhkou půdu. Už jen z těchto tří informací vás může napadnout, že celer byste měli zasadit někdy v létě, když se mu bude opravdu velmi dobře dařit a v našich klimatických podmínkách bude opravdu teplo.

O dostatek vláhy se musíte starat zejména vy a nemůžete čekat na déšť, který mnohdy nepřichází i několik týdnů. Čas, kdy potřebuje celer nejvíce závlahy je během celé jeho vegetace. Rostlina nesnáší vysušení a při slabé závlaze se může stát, že by se vám neurodilo opravdu nic.

Škůdci

Nemoci či škůdci se nevyhýbají ani celeru a někdy se může stát, že ještě předtím, než ho vytáhnete ze země bude vyžratý. Mnohokrát se nemoci ukáží na listové ploše. Později i skvrnami a odumíráním listů. Měli byste proto začít postřikovat celer dokud je ještě čas a zachránit ho.

Druhým velmi častým onemocněním je i virová mozaika , která způsobuje žloutnutí listů, bílé skvrny a jejich deformaci. Zde pomůže prevence v podobě likvidace mšic, které ji přenášejí z jiných choroboplodných zárodků.

Péče a sázení

Termín, kdy je třeba zasadit celer vychází na druhou polovinu května , kdy by už neměly hrozit žádné mrazy ani žádné studené počasí. Můžete ho zasadit vedle rajčat, na oporu jako podsadba. Celer není velká ani široká rostlina a  postačí mu 40 cm v řádku.

Určitě jste slyšeli o jednom zásadním významu a to je, že vám celer vyběhne z květu dříve, než jste čekali. Celer a zelí jsou dvouleté rostliny. V prvním roce vám dávají plodiny k jídlu a ve druhém semena. Na to, aby stonek se semeny vytvořili, musí projít nízkými teplotami. Mnohokrát však celer nepřežije nízkou teplotu nebo se stane, že semena vyhodí hned v tom roce i plody. Je to kvůli tomu, že koncem září nastane zima, kdy se celer začne připravovat na vyrašení semen, ale pak se následně oteplí. To ho zmate a právě kvůli tomu se „splete“.

S pěstováním celeru  v našem podnebném pásmu začíná dost brzy a to již koncem února a začátkem března v dostatečně teplém skleníku, kde ho mrazy nezničí.