Jak správně pěstovat hrách

Jak správně pěstovat hrách 1

Mezi jednu z nejoblíbenější zeleniny patří právě malé zelené kuličky, které milují mnozí už od dětství. Hrách má kromě mnoha vitamínů a  minerálů i skvělou chuť. Dá se z něj uvařit téměř všechno a ať už ho máte rádi čerstvý, zmrazený nebo uvařený, je jen na vás, ale ten domácí je nejlepší.

Hrách patří již od nepaměti do našich zahrad. Je to zelenina, která nesmí chybět nikde. Tyto zelené kuličky se velmi jednoduše zasadí, nepotřebují téměř žádnou složitou péči a už o pár týdnů si budete pochutnávat na zralých plodech. Pokud si i vy plánujete zasadit doma hrách, určitě si dejte poradit.

Rozdělení hrachu

Ještě předtím, než budeme hovořit o péči a sázení hrachu, měli byste vědět základní rozdělení. Právě výběr hrachu je velmi důležitý.

  • Hrách – nazývá se také hrách obyčejný. Je vhodný v netrelom stavu ke konzumaci a po dozrání je vhodný na vaření či do různých receptů.
  • Hrách krmný – už podle názvu vám může napadnout, že se pěstuje jako krmivo pro něco, nebo spíše někoho. Slouží jako výživový doplněk do obilných miešaníc pro domácí zvířata.
  • Hrách cukrový – je velmi sladký, chutný a ideální v čerstvém stavu ke konzumaci
  • Hrách dřeňový – sklízí se nezralý a používá se ke konzervování. Právě ten hrách co máte doma v plechovkách ze supermarketu je tento, který vzpomínáme.

Sázení

Ještě předtím než začnete koupen hrách sázet, byste měli najít pro něj místo. Hrachu vyhovuje skoro každé místo, které je bez zbytečných rostlin plevele či jiné havěti. Půda musí být oraná, nejlépe hlinito-písčitá. Hrách dobře nesnáší suchou a tvrdou zem, ale nemá rád ani její přesný opak, promočenou zem, ve které je neustále voda. Právě kvůli tomu byste se měli vyhýbat neustálému zalévání. S vodou to nepřehánějte, aby vám hrách nezhnil.

Velmi důležité je dostatečné sluneční záření. Hrach má rád slunko a teplo, takže ho dávajte na také místo, kde mu nebudú stínit stromy či múry.Dobře snáší i sluneční počasí.

Hrách byste měli sázet dostatečně hluboko. Nejprve si vyberte jakým způsobem ho budete sít. Máte na výběr dvě možnosti a to buď do řádků nebo do hnízd. Pokud budete mít řádky, motykou udělejte cca 6-7 cm hluboké řádky , na dno zasejte hrách (jedno semeno každých 6 cm) a zasypte. Při zasévaný do hnízda vykopejte motykou jamky, které však nebudou mělké, ale dostatečně hluboké. Do každého hnízda vhoďte 6 hrášků.

Důležité je vědět i čas, kdy máte hrách sít. Začátek výsevu hrachu je v druhé polovině března a v první polovině dubna. Záleží velmi i na počasí. Pokud je ještě v březnu velká zima a mrazy, se výsevem hrachu raději počkejte do teplejšího počasí.