Finty do malé zahrady: Takto bude krásná i praktická

Finty do malé zahrady: Takto bude krásná i praktická 1

Plánování malé zahrady v sobě nese mnohem více zodpovědnosti a promyšlených kroků. Každý centimetr prostoru by měl být využit efektivně a účelně.

Zvážit třeba formu a styl sezení, vhodnou výsadbu květin či stromů a v neposlední řadě je třeba myslet na to, aby celkový dojem nepůsobil chaoticky a přeplněně. Přinášíme inspiraci, jak na to!

Vestavěný nábytek

V případě malé zahrady, netřeba hned věšet hlavu. I malý prostor se dá zařídit účelně a tak, aby zahradní nábytek nezabíral příliš mnoho místa. Ideálním řešením je vsadit na vestavěný nábytek. Lavice na sezení tvoří pevnou sedací část a prostor za ní může vyplnit zeleň. Na zjemnění a odlehčení je vhodné použít stůl a židle, které se v případě potřeby dají přemísťovat. Pár květin v květináči, zahradní doplňky a také malý prostor poskytne vše potřebné.

Vše je možné

Pokud jste si mysleli, že stromy a malé zahrady jsou neslučitelné, jste na omylu. Základem je správný výběr stromu a vhodné místo na jeho výsadbu. Pamatovat třeba i na to, že potřebuje dostatečný prostor. Vhodné jsou malé okrasné druhy, které rozmanitostí barev udělají vaší malé zahradě velkou službu.

Inspirujte se na východě

Tradiční japonské zahrady jsou navrženy s několika malými keři a stromky. Otevřený prostor navodí klidnou atmosféru a pocit klidu. Malé okrasné umyvadlo s tekoucí vodou či fontána pocit klidu jen znásobí.

S velkými možnostmi

Balkony či terasy jsou někdy jediným venkovním prostorem, kde je možné užít si kousek zeleně. I malý prostor může poskytnout mnoho. Vhodným řešením je použít stěny jako okrasné části. Zavěste na ně květináče s popínavými rostlinami čí bylinkami. Budete mít z každého kousek. Sezení vybírejte níže, odlehčíte prostor a balkon nebude působit přeplněně. Vyhrajte se s barvami a doplňky.