Feng-šuej do ložnice

Feng-šuej do ložnice 1

O filozofii harmonického bydlení feng-šuej jste už asi slyšeli. V zásadě jde o to, aby 5 elementů bylo v každé místnosti a také v celé domácnosti v rovnováze. Zmíněné živly jsou: oheň, země, kov, voda, dřevo. Jak je sladit v ložnici?

Důležité je mít jasno v tom, na co má ložnice sloužit. Je určena výhradně k odpočinku a relaxaci, nebo v ní občas očekáváme i nějaký „oheň“? Pokud ložnice není jednoúčelová, měli by v ní být zastoupeny všechny živly, alespoň malým dílem. Samozřejmě nějaký z cílů bude dominantní.

Pokud bychom si zmíněné živly zapsali do kruhu ve směru hodinových ručiček, vznikla by pěticípá hvězda. „Kruh by se uzavřel tím, že oheň (na dvanáctce) by se ocitl mezi dřevem (vlevo) a zemí (vpravo). V ložnici nemusíme dodržovat takové rozdělení. Dřevěné věci se nemusí nacházet vlevo a kamenné vpravo.
Jde o to, abychom pochopili, v jakém vztahu živly jsou. Do kruhu jeden na druhého navazují a podporují se. Čili dřevo je dobré proto, aby oheň prosperoval a oheň je dobrý pro zem. Země přeje kovem a kovy podporují příznivý tok vody.Voda je zase dobrá pro dřevo.Naopak živly, které nesedí jeden vedle druhého, ale jakoby křížem přes stůl, si mohou konkurovat. Všichni přece víme, že voda s ohněm nejsou přátelé.Samozřejmě s výjimkou případů, kdy si vaříme kávu.

Představme si konkrétnější, jak mohou „živly“ vypadat v bydlení.

Oheň: – svíčky– geometrické tvary připomínající ohýnek: trojúhelník, pyramida, kužel – obrázky východu nebo západu slunce – odstíny do červena a fialova

Země: – materiály jako kámen, beton, cihla – dekorační kamínky, oblázky – krajinky – odstíny do žluta a oranžova

Kov: – kovy: stříbro, zlato, měď, mosaz, bronz – nábytek oválného nebo kruhového tvaru – kovové dekorace – odstíny doběla a stříbrné

Voda: – akvárium, minifontánka – umění neurčitého, amorfního tvaru – sklo – modré a černé barvy

Dřevo: – dřevěný nábytek nebo dřevěná podlaha – vysoké vertikální tvary (připomínají nám stromy) – obrázky s motivem rostlin – odstíny do zelena a hněda.

Překvapivě, v ložnici nejednou zapomínáme na to, aby tam měla zastoupení zem.Země je živel, který pomáhá v oblasti zdraví, lásky a partnerství, ale i práci na sobě ve smyslu fyzickém – cvičení, ale i duševním – touha po znalostech. V ložnici je tedy fajn mít něco připomínající tento živel. Například, obraz země.
Chceme-li mít pevný partnerský vztah, je třeba si dát záležet na symetrii při věšení obrazů nebo fotografií. A také na tom, jaké výjevy si podsouvá. V ložnici by to měly být spíše motivy dvojic, ne solitérů.
Například osamělý chodec šliapajúci nahoru vrcholky není zcela ideálny.Dekorácie přitom nemusí být explicitní ani kýčovitě. Netřeba se vázat na dvě srdíčka, dvě holubičky a podobně. Stačí dva symetricky postavené (ideálně kamenné) svícny.  Není také zcela podstatné z jakého materiálu je postel. (Ačkoli pro rodinné štěstí a prosperitu se dřevěná jeví vhodnější než kovová.) Důležité je, aby postel měla čelo. Někteří lidé si nemohou vynachválit žluté nebo oranžové povlečení. Prý je to jako probouzet se do slunečného dne bez ohledu na to, jaké počasí je opravdu za oknem.

V ložnici je vhodné nemít převahu ostrých úhlů. To však neznamená, že všechno má být kulaťoučké. Jde o celkový dojem – ložnice by měla vyzařovat bezpečí a útulnost.

Závěsy v ložnici neslouží jen na zatemnění. Z pohledu feng-šuej mají i rozostřit hrany okna a pokud jsou příliš velké, i jejich trochu zmenšit. Ideální závěsy, které sahají od stropu až po zem.

2708229