Zelený hit do domácnosti: Zamilujte se do kokedamy – rostliny na niti!

Zelený hit do domácnosti: Zamilujte se do kokedamy - rostliny na niti! 1

Kokedamy nejsou „koketní dámy“, ale pokojové rostliny, které se nádherně vznášejí v prostoru. Tento japonský výraz je totiž označením pro mechovou kouli, ve které je rostlina zasazena. Zajímavý způsob jak umístit živé rostliny do interiéru, aby nepřekážely.

Extravagantní zelené dámy

Interiér bez zeleně je neosobní a fádní. Zeleň ho pěkně oživí, ale někdy je náročné stylově sladit květináče se zařízením. Zvláště těžký úkol v moderním interiéru, který si žádá něco extra. Vznášející se koule s květinami jsou přesně tím pravým. Můžete je volně zavěsit na silonové nitě v prostoru nebo jejich aranžovat v pěkných keramických miskách.

Nepřesazujte! 

Výhodou tohoto způsobu pěstování je nulová potřeba přesazování. Kořenový systém rostliny má omezené možnosti na růst podobně jako je to u bonsají. Rostlina neroste rychle, v případě potřeby můžete vyčnívající kořínky přistřihnout. Omezení růstu kořenů samozřejmě zpomalí i růst rostliny, která dlouho vypadá upraveně a kompaktně.

Správná péče

Na způsob kokedamy můžete pěstovat jakoukoliv rostlinu – klasické popínavky, orchideje, ale i citrusy. Asi nejvděčnější jsou vlhkomilné rostliny, protože tehdy se dlouho zelená i mechová koule. Pro rostlinu musíte připravit správný substrát a zajistit dostatek vláhy.
Kokedamy třeba zalévat jinak než hrnkové rostliny. Absence nádoby vyžaduje, abyste kořenový bal namočili do vody, aby nasákl, na což stačí pár minut.
Potom ho necháte v prázdné nádobě pořádně okapat a kokedamu opět zavěsíte na místo.

Jak často zalévat? 

Záleží na tom, v jakém prostředí se rostlina nachází. Pokud je vzduch příliš suchý, musíte zalévat častěji, případně i rosit. Bal by neměl nikdy úplně vyschnout. Obvykle stačí jednou týdně. Voda na zalévání nesmí být tvrdá, protože mech je citlivý na přítomnost chlóru a na mechové kouli může usazovat vodní kámen, který na pohled připomíná plíseň.
Používejte měkkou vodu, kterou získáte povařením nebo si Nachytejte dešťovou vodu. V případě, že se na kouli opravdu objeví plíseň prodlužte interval zalévání a použijte speciální přípravek proti plísni na rostliny.

Vyrobte si ji sami

Základ koule tvoří vhodný substrát, který můžete míchat is jinými ingrediencemi, ale stačí například i hydrogel a trochu vody. Složení substrátu závisí na druhu rostliny, kterou chcete pěstovat. Z přísad vymodelujte kouli podle velikosti kořenového systému. Musí být soudržná, aby se nerozpadávala.
Rostlinu vyjměte z květináče a opatrně odstraňte zeminu z kořenů. Připravenou kouli rozdělte na poloviny a obalte kořeny rostliny, aby opět vznikla koule. Nebojte se zatlačit.
Na závěr kouli překrytu mechem a omotejte provazem nebo nylonovým vláknem, aby držela tvar. Pokud chcete, aby vázání vyznělo dekorativní použijte nit výrazné barvy.