Mechové stěny

Mechové stěny 1

Příroda vás nemusí obklopovat pouze v exteriéru. Přeneste si kousek z ní přímo do domácnosti. Zelená barva uklidňuje , tak proč ji nevyužít stylovou formou? Vytvořte si mechové stěny , které ulahodí nejen oku, ale i vašim pocitům. Navození příjemné atmosféry si dopřejte nejen v kanceláři či v kavárně, ale i u vás doma.

Pevná konstrukce s rámem má podobu malého či nadměrného obrazu a vytváří stylovou dekoraci, která přirozeně ladí s interiérem nebo jej doplňuje. Nejde jen o rovnou plochu pokrytou mechem. Pokud řekneme, že kreativita je na místě, zavádět nebudeme.

Tvorba s tímto přírodním materiálem je variabilní a  přizpůsobí se i netradičním požadavkům . Klidně si můžete nechat mechem „nakreslit“ i vlastní podobiznu. Pokud jste chtěli mít originální stěnu , nepochybně jste natrefili na zajímavé řešení, které se může stát součástí zařízení společenských obytných prostor.

 

Obraz z mechu

Mechové obrazy jsou v podstatě hotovým výrobkem, připomínajícím běžný typ obrazu, ale s výjimkou použití odlišných materiálů na vytvoření tohoto „druhu umění „. Zvolíte si požadovanou velikost a tvar, a jednoduše zavěsíte na stěnu.

Základem je tzv. stabilizovaný mech . To znamená, že veškerá vlhkost, kterou běžně soustřeďuje, je nahrazena speciálním prostředkem na jeho konzervaci. Ten zaručuje jeho přirozený vzhled a intenzivní stále zelenou barvu i po dobu několika let. Jde přitom o biologicky odbouratelnou a životnímu prostředí šetrnou látku .

Mechové stěny bez problémů?

Rozhodli jste se pojmout zařizování ve velkém? Žádný problém. Namísto tapety  sáhněte po nadrozměrných mechovém obraze . Svou velikostí zvládne obsáhnout celou stěnu a  přizpůsobí se i atypickým tvarem .

Setkat se dokonce můžete s vytvořením mechu do podoby vašich iniciál, speciálního symbolu či obrázku . Firmy ocení například design mechové stěny s vlastním logem . Výhodou je, že umístění je vhodné i pro jinak nehostinné podmínky rostlin.

Plusem je nepochybně také bezúdržbovost , a tedy péči v podobě zálivky či zastřihování je nulová (nutná minimální vlhkost obvykle odpovídá vlhkosti vzduchu). I přesto si však atraktivní zelená uchovává svůj vzhled a neztrácí na intenzitě barvy ani během několika let.

Zelené stěny z mechu v interiéru

Pokud jste se rozhodli pro tento méně tradiční interiérový doplněk , vybrat si můžete z několika druhů mechu . Standardně používanými jsou španělské, irské, islandské či švédské mechy. Rozdíl je kromě místa původu zejména v různých odstínech zelené av plochém nebo konkávním tvaru.

Plusem kromě vizuální stránky bude i „automatické hlášení“ o vlhkosti vzduchu. Mach je totiž její přirozeným indikátorem. Pokud by vlhkost v místnosti výrazně klesla, na nevhodné prostředí by ukázal svou změnou povrchové tuhosti.

 

Proč ano pro mechové stěny?

Kromě nepochybně poutavého vizuálu mech vytváří příznivé ovzduší a přispívá k okysličování místnosti. Pomáhá udržovat optimální vlhkost vzduchu , a to díky absorbování její přebytečné hladiny.

I antibakteriální schopnosti stojí za zmínku, například při zamezování vzniku plísní. Nemusíte se starat o žádnou speciální údržbu a mechovou stěnu  můžete klidně umístit i do tmavší chodby . Absence slunečního světla totiž tentokrát neškodí.

Na co si dát pozor?

Mech , který se používá jako výplň obrazů  a stěn je vhodný pouze do interiéru . Konzervační prostředek totiž není dobrým kamarádem s vlhkostí, což znamená, že koupelna není vždy vhodnou místností na jeho použití (i když se nevylučuje). Nesmí totiž dojít k přímému styku s vodou.

Obezřetnost platí i v kontrastním případě, a tedy při vysušení. Aby k němu nedošlo, je třeba se vyvarovat přímému slunečnímu záření , které by mohlo mech znehodnotit. Pokud byste chtěli obraz z mechu umístit do těsné blízkosti žárovek, ze stejného důvodu to nebude dobrý nápad …

Ideální teplotní rozmezí pro vhodné podmínky je 10 – 25 ° C , s vlhkostí 50 – 60%. Pokud je vlhkost nižší, mech nikdy nezalévejte! Použijte rozprašovač vody v jeho blízkosti, ale ne přímo na něj. I když, jak jsme již zmínili, jde v podstatě o bezúdržbovou rostlinu, v případě, že se chcete zbavit například prachu, použijte vlhký hadřík (ne mokrou) nebo fén s nízkou teplotou.

Smíšené mechové stěny

Užívat si přírodu v bytě nemusí být vidinou budoucnosti. Ploché zelené zahrady mohou být najednou i součástí interiérových stěn , a to ve vertikálním i horizontálním provedení. Tento trend je zejména hitem městských domácností, kde je množství zeleně chybějícím artiklem.

Vlhkost mechu stabilizovaná ekologickou látkou na bázi solí umožňuje „život v souladu s flórou“ iv obytných prostorech. Barevná různorodost mechu zaručí zajímavý dekorační výsledek. Nicméně nemusí jít vždy výhradně o mech. V nabídce naleznete také „smíšené obrazy“ .

Mechové stěny mají zelenou iv komerčních prostorách

Firmy, které chtějí vytvořit zaměstnancům atraktivní pracovní prostředí by měly dát prostor i těmto lišejníkové rostlinám. Jejich designová podoba prostory kanceláře oživí, přičemž jim nebude překážet ani klimatizace .

Navíc zeleň , a tedy i mechové obrazy, podporuje na pracovišti psychické zdraví zaměstnanců. Všestrannost použití je zřejmá , proto ani kavárny či restaurace nejsou výjimkou pro snadnou instalaci trendové zelené stěny.