Vypínače a zásuvky: kde je mít, aby doma vždy byly po ruce?

Vypínače a zásuvky: kde je mít, aby doma vždy byly po ruce? 1

Stavíte či rekonstruujete starý byt nebo dům a hrubé práce jste již absolvovali? Máte vyzděné, a tak vás zřejmě čekají poslední důležitá rozhodnutí před tím, než omítat a vymalujete.

Organizace zásuvek a vypínačů patří do této kategorie – vysekávání elektřiny přináší spoustu nepořádku a špíny, proto ho nikdo nemá chuť podstoupit častěji, než opravdu třeba. Pokud chcete mít bydlení podle svých představ, je vhodné si vše předem naplánovat.

Vypínače dle potřeby

Při plánování rozmístění vypínačů nezaškodí se po obytném prostoru pořádně projít. Podstatné je myslet třeba na osvětlení přechodových místností, kde by vám mohlo překážet, že například pro zhasnutí světla v předsíni se musíte vrátit zpět k vchodovým dveřím. Naplánujte si raději dva vypínače – jeden na začátku předsíně, druhý na konci.

Co se týče výšky vypínačů, zatímco v minulosti se instalovaly relativně vysoko, dnes se za optimální standard považuje výška přibližně 1,2 metru. „Není to samozřejmě zákon a pokud se vám taková výška nezdá, můžete si zvolit jinou,“ říká Pavel Panáček ze společnosti Schneider Electric. Pokud máte malé děti, výhoda takového umístění vypínače je, že na něj dosáhnou i děti kolem tří let. Mohou si tedy samy zapnout světlo a nemusí se sápal na židli a podobně.

Drahý, zda levný?

Kvalita vypínačů se rovněž různí. „V nejnižším segmentu jsou vypínače za dvě eura. Liší se materiálem a designem, ale zejména životností. Zatímco nejlevnější kusy mají předpokládanou životnost dva až pět let, prémiové modely vás mohou také přežít,“ pokračuje P. Panáček. Dražší vypínače mají kovový montážní rámeček, který je odolnější a kvalitnější. Jiným viditelným rozdílem je design.

„Pokud si zařizujete přechodné bydlení, pravděpodobně nebudete investovat do drahých vypínačů. Jiné je to však, pokud si stavíte svůj vysněný dům a chcete, aby vše ladilo se vším. Tehdy sáhnete po kvalitním a stylovém vypínači. Vybrat si můžete například kožený vypínač ve stejné barvě, jakou má vaše sedačka nebo břidlicový rámeček, který se téměř ztratí v obkladu krbu, „vysvětluje P. Panáček.

Schneider Electric nabízí prémiová řada vypínačů Unica Class, ve kterém najdete kousky z prvotřídních přírodních materiálů, přičemž elegantním designem bezchybně plní svůj účel a zároveň nenápadně lahodí oku.

Zásuvek nikdy není dost

Při rozhodování o umístění zásuvek a vypínačů je základem alespoň přibližný odhad množství elektrických zařízení a to, abyste si zvážili funkci té které pokoje v bytě. Užitečné je nastínit si přitom budoucnost a nemyslet jen na přítomnost. V praxi to znamená, že pokud v kuchyni dnes nepotřebujete zásuvku na myčku, jednou se vám možná sejde.

Zásuvky se v minulosti instalovali k vypínačem a obvykle byly umístěny vysoko, i pro bezpečnost dětí. Dnes se tito elektricky sourozenci oddělily a zásuvky jsou obvykle blíže u podlahy. Je to praktické například kvůli vysavači, ale i různým dalším zařízením jako televizor či domácí kino. O bezpečnost dětí se již starají bezpečnostní pojistky.

Opět však platí, že na umístění zásuvek neexistuje jediné a správné doporučení. Pokud již dnes víte, že si koupíte televizor s domácím kinem, a víte také, kde ho chcete umístit, nainstalujte si zásuvek raději více. Počítejte však is tím, že pokud se jednou rozhodnete změnit funkci místnosti, po odstranění televizoru bude na vás ze středu stěny mrkat zástup prázdných a nevyužitých zásuvek.