Slavný dům dostal slavného majitele

Slavný dům dostal slavného majitele 1

Americký herec Edward Norton je v hollywoodských kruzích známý svou problematickou povahou. Najde klid duše v neobvyklém domě, který si nedávno koupil?

Přestože na plátně působí modrooký herec jako sympaťák, v profesionálních kruzích nepatří k nejpopulárnějším kolegům. Edward Norton je podle některých nesnesitelný perfekcionista, který dělá změny na poslední chvíli – a často aniž je konzultoval s režisérem nebo producenty. Možná i to je důvod, proč ho v poslední době vidíme v kinech vzácněji?

A možná je za tím něco jiného. Herec, kterého si mnozí pamatují z filmů jako Klub rváčů, Neuvěřitelný Hulk, burn odkaz, Iluzionista, Kněz, rabín a blondýnka, se v posledních letech vrhl na charitu. Je aktivním členem ve více charitativních organizacích, zaměřených především na životní prostředí a záchranu ohrožených druhů zvířat.

Tento zájem pravděpodobně pramení z Nortonovej rodiny. Jeho otec byl advokátem, který se specializoval na životní prostředí a záchranu přírodních zdrojů, jeho dědeček byl zakladatelem neziskové organizace Enterprise Community Partners, zaměřené na budování dostupného bydlení.
Norton je v současnosti členem dozorčí rady této organizace. V amerických médiích je zejména v posledních letech známý spíše aktivitami v oblasti osvěty o důležitosti projektů zaměřených na obnovitelné zdroje, ekologické iniciativy a solární energii.
Podobně jako jeho dědeček, orientuje se hlavně na zlepšení života nízkopříjmových komunit.

Zájem o ekologickou architekturu a stavitelství je pravděpodobně důvodem, proč byl ochoten zaplatit téměř 12 milionů dolarů za neobvyklý – a bezpochyby výjimečný dům v Malibu.
Vilu navrhl architekt John Lautner, který patří minimálně v Kalifornii k „značkovým“ měnám. Lautner, žák slavného Franka Lloyda Wrighta, do historie americké architektury vešel jako člen „GOOG“ architektury. Šlo o architektonický styl inspirovaný futuristickou estetikou, vesmírnými projekty, rakter, „atomovou érou“ … Tento styl byl populární na konci 40. let až do poloviny 60. let.
Lautner je také autorem několika významných staveb – a jeho vily patří k oblíbeným sběratelským „kouskem“ hlavně mezi celebritami.

Co si tedy Edward Norton za 11,8 milionu dolarů koupil? Vilu, která má jméno: Stevens’House z roku 1968. Tento architektonický skvost se nachází přímo na pláži – a kromě privátní pláže má také nádhernou terasu, bazén s výhledem, zelený dvůr a obytnou plochu 313 m².
Vila má 5 ložnic a 5 koupelen, zrenovované dřevěné obklady a něco, co se v Kalifornii cení nad zlato: Vysoký stupeň intimity, protože dům se nachází v Malibu Colony – střežené oblasti ohrazené plotem, která je vyčleněna pro „slavné a bohaté“ .
Norton zjevně věděl, že půjde o dobrou investici: nedaleko už totiž vlastní jeden, ačkoli podstatně menší dům. Ten koupil za necelé 3 miliony před deseti lety.