Pěstujte tymián

Pěstujte tymián 1

Tymián obecný (Thymus vulgaris L.) je jedna z nejznámějších středomořských bylinek, dokáže svou aroma prorazit všechny chutě, proto ji používejte v kuchyni opatrně. Věděli jste, že ji můžete pěstovat i v interiéru?

Tymián obecný je polokeř vysoký do 30 centimetrů s čárkovitými listy a fialovými či bílými květy. Patří do čeledi hluchavkovitých a po rozdrcení mezi prsty nápadně voní.

Původ

Používali ho už staří Egypťané při balzamování, Řekové ho využívali k osvěžení a ve velkém pěstovali jako medonosné rostlinu. Z jihu se postupně dostával do severnějších částí Evropy, ve středověku mu byly připisovány magické účinky. Dnes patří k oblíbeným koření nejen v středomořské kuchyni a využívá se iv léčitelství. Ve volné přírodě, v rumištích a na loukách, roste tymián Dušková známý jako mateřídouška, který má podobné účinky.

Kalendář pěstování

Tuto bylinku můžete pěstovat ze semínka nebo si zakoupit předpěstovanou v květináči. Pokud si chcete předpěstovat vlastní sazenice, vysejte ho v polovině března do pařeniště nebo bedýnek. Semínka do půdy pouze jemně upěchujte a pravidelně roste. Vyklíčené rostliny chránit před zimou i ostrým sluncem. V květnu je můžete prosadit na finální stanoviště. V létě, po odkvětu, ho upravte řezem.

Stanoviště

Tymiánu se nejvíce daří v teplejších oblastech. Dopřejte mu proto chráněné stanoviště a v zimě ho při mrazech přikrývejte. Můžete ho pěstovat v nádobě a přemísťovat do bezmrazém místnosti. Z půd mu vyhovuje lehká, kyprá, písčito-hlinitá s dostatečnou dávkou humusu. Není náročný na živiny, nepřihnojujte ho, protože se může oslabit jeho chuť a vůně.

Sběr a uskladnění

Rostlina se sklízí ráno, v suchém počasí, kdy se vypaří ranní rosa. Nejvyšší obsah aromatických látek má od počátku kvetení až po rozkvetlé. Rostliny neřežeme do dřevnaté části, vždy necháme výhonek přibližně 10 centimetrů nad zemí, aby se nám dále rozkonárovala. Sklízí se dvakrát ročně (ne v první rok výsadby, tehdy pouze jednou). Poslední sběr si naplánujte na první polovinu září. Tymián můžete uskladnit sušením, udrží si své typické aroma i chuťové vlastnosti. Zbytečně se ho však nedotýkejte, protože se snadno láme a drobí. Uskladnit jej můžete i v oleji.

V kuchyni

Tato bylinka nesmí chybět zejména v italské kuchyni – na pizze či těstovinách. Je součástí tzv. bouquet garni, kytice bylinek, která se používá k dochucení polévek, omáček, či masa. Hodí se ik mastným a těžší stravitelným jídlům, koření se jím drůbež, zvěřina i luštěninové jídla. Určitě to však s ním nepřehánějte. Jeho výrazná vůně může přebít chuťové vlastnosti ostatních surovin. Využívá se i při výrobě bylinných likérů.

Zdraví & wellness

Tymián obsahuje éterický olej thymol, který má protizánětlivý účinek. Výtažek z tymiánu se používá v parfémech, zubních pastách a jiné kosmetice. Má také dezinfekční účinky, proto je lidově nazýván i penicilinem chudých. Využívá se při nachlazení a má blahodárný vliv na trávicí ústrojí. Vyzkoušejte čaj z lípy a tymiánu, který se osvědčil při respiračních potížích. Pomáhá i při nespavosti.