Nemoderní interiéry

Nemoderní interiéry 1

Samozřejme, bereme ohled na to, že móda se každý rok mění. I tak jsou však věci, které jsou již totálně mimo.

Nemusíte mít domácnost podle nejžhavějších trendů – stejně, jako si každým rokem nekupujete nejnovější auto, kabát nebo kuchyňskou linku. Nalezli jsme však 5 interiérových řešení, které se tak brzy nevrátí. Je na čase poslat je do zaslouženého důchodu.

Obrazový triptych

… a celkově obrazové skládačky, ve kterých se jeden motiv rozložil na více symetrických samostatných dílů. Chcete-li cosi skládat, zahrajte se s dětmi, případně si kupte pěkné puzzle. Na stěnu již tento kýč z obchodní sítě nepatří.

Namísto toho: Pokud hledáte něco hezkého na stěnu, nyní letí hlavně motivy květů – například staré školní plakáty, obrázky jakoby vytržené z botanického atlasu, velkoformátové makramé nebo plakáty s abstraktními tvary a zajímavými barvami.

Příliš mnoho obkladů

Kdysi se obklady v koupelně táhly od podlahy až po strop. V současnosti je v módě přesně opačný trend – dejte obklady jen tam, kde je to opravdu, opravdu nutné. Může za tím být i fakt, že nabídka krásných (ale ne levných) obkladů je velmi lákavá, a tak si chceme dopřát možná méně, zato lepší kvalitu a hezčí design.

Namísto toho: V koupelně může tradiční keramické obklady nahradit například omyvatelná barva. V kuchyni je nabídka široká: zástěny mohou být ze skla, z kovu, z plastu …

Tmavé dřevo

Všímáte si, jako dřevo podléhá módě? Není to až tak dávno, co letěli hlavně těžké tmavé exotická dřeva, případně tmavé dřevo s výraznou strukturou – wenge. Zatím nenastal ani čas pro návrat červených druhů dřeva, jako třešeň, pařený buk a podobně.

Namísto toho: Ukazuje to i nabídka výrobců moderního dřevěného nábytku. V kurzu je jednoduchost a přírodní, ideálně lokální vzhled. Pokud se poohlížíte po dřevěném nábytku nebo doplňcích ze dřeva a chcete být na pulsu doby, orientujte se na světlé dřevo – dub, jedle, bříza. Investice do ořechu se však stále vyplatí – toto dřevo je asi věčně aktuální.

Samolepky na stěně

Masově vyráběny, univerzální květiny nebo nápisy, díky kterým jsme se mohli zahrát na minutových dekoratéry jsou totálně „demodé“. Motivační nápisy a aklamacemi „love!“ nás bohatě zásobují sociální sítě, čili není třeba je dávat i na opravdovou stěnu. Naštěstí, většinou se dají bez velké námahy odlepit.

Místo toho: Minimalismus je v tomto případě jedním řešením – vyberte si oblíbenou barvu, která vás dokáže pozitivně naladit – a natřete ní celou stěnu. Nebo si vytvořte autentickou galerii z pěkně zarámovaných fotek, obrázků nebo vzpomínkových předmětů. Všechno, jen ne šablonovité řešení!

Iluze baroka

Jistě, interiérové trendy nejdou jen cestou přísného minimalismu. Jeho aktuálním protikladem je maximalismus – ten však nereprezentují pseudohistorické barokní vzory. Spojení vzorované tapety a velké kožené sedačky se hodí spíše do filmu o ruské mafii, než do současné domácnosti.

Namísto toho: Tapety letí – dokonce právě ty s velkými, bohatými květovanými motivy. Aby se nám ze záplavy barev a tvarů nezkříží zrak, kombinují se s nábytkem jednoduchých tvarů. Idylické spojení modernosti a tradice.