Mít či nemít myčku nádobí

Mít či nemít myčku nádobí 1

Zkusili jste mýt mastné nádobí v dřezu při teplotě 60 stupňů? Ruce to nevydrží a s chladnější vodou vás výsledek nemusí uspokojit. Myčce ale vyšší teploty nevadí. Nejnovějším modelem stačí čím dál tím méně energie a vám zbude více peněz.

Mít doma myčku je nejen pohodlné, navíc odpadnou zbytečné hádky, kdo a kdy tu hromadu špinavého nádobí umyje, kdo je nyní na řadě … Ukládání nádobí do myčky a jeho organizace uvnitř se pro někoho stane přímo zábavou.

Jak vyberete, tak budete mýt

Je důležité zvolit správnou velikost myčky, podle počtu členů rodiny. Do myčky široké 60 cm naskládáte až 14 sad nádobí – to znamená po jednom kuse hlubokého, mělkého a dezertního talíře, šálek, podšálek, příbory, lžíci a lžičku. Myčky jsou plné lákavých funkcí, ale zvažte, jestli je všechny využijete a nebudete zapínat jen jeden program. S přibývajícími funkcemi stoupá cena myčky a je zbytečné kupovat dražší model. V nabídce najdete různé modely – vestavěné s přiznaným ovládacím panelem, zcela vestavěné, volně stojící nebo stolní myčky, širší i úzké 45 cm.

 Při provozu myčky je podstatný flexibilní košový systém, praktické jsou držáky dutých předmětů, díky 3D zásuvce umyjete i větší talíře. Výhodná je možnost napojení na teplou vodu, zvláště pokud máte máte doma solární ohřev vody.

Co umyje a co do ní nepatří

Olovnatý křišťál, hliníkový nádobí, stříbro, měď, lepená dřevěná deska na krájení a některé plasty se do myčky nehodí. Pokud máte svůj oblíbený hrnek s reklamním nápisem, časem by jste se s ním už nepotěšily. Vadí jim totiž vysoká teplota kolem 70 stupňů Celsia a někdy až příliš dokonalá chemie. Ale tradičnímu cibuláku s glazurou moderní mytí nevadí. Jednoduše umyjete bílý porcelán. Ten se zlatým či stříbrným dekorem myjte raději v Eco programu, šetrnější je ale ruční mytí. Mytí v myčce zvládne i značková keramika, litinové hrnce, které po důkladném vysušení musíte vytřít olejem aby se neztratily původní barvu. Na sklo jsou lepší tablety bez chlóru, na povrchu se pak nevytvářejí šmouhy. Starožitné, sklenice raději umyjte ručně.

Prášek versus kapsle

K podstatným faktorům, které ovlivňují výsledek mytí patří i mycí prostředek.Nasypaný prášek se lépe rozpustí, je levnější nadávkujete si ho podle množství.Pokud máte tvrdou vodu nebo naopak velmi měkkou, zkombinujte prášek, sůl a leštidlo a podle potřeby dávkujte. Tablety jsou zase pohodlnější, vícesložkové, obsahují aditiva, což je vlastně sůl a leštidlo. Jejich nevýhoda je, že se nedají použít při krátkých programech, protože se nestihnou rozpustit. Nejnovější tablety mají množství aktivních částic, které posilují odmáčení a rozpuštění zbytků škrobu a také zvyšují lesk natikrokového příboru. Podle odborníků myčkám škodí velké množství mycího prostředku, proto je ideální jednou za půl roku vyčistit její rozvody a čerpadlo.

evvive