Krásné kapradiny ve vaší zahradě

Krásné kapradiny ve vaší zahradě 1

Líbí se vám jedinečné listy kapradin? Těšte se z nich i ve své zahradě. Jsou krásným oživením záhonů či výsadby v okolí zahradního jezírka.

Jaro je ideálním období na jejich vysazování 

Ačkoli většina kapradin upřednostňuje polostín nebo úplný stín pod korunami stromů, pokud je půda v zahradě dostatečně vlhká, některé druhy přežijí i na stanovišti, které je na přímém slunci. Proto při nákupu dávejte pozor, jaký druh si vyberete. Dnes specializované obchody nabízejí široký sortiment kapradin a nakupovat se dají během celého roku. Jsou pěstovány v kontejnerech, proto je můžete vysadit kdykoliv, ale jaro je přece jen nejvhodnější období. Do zimy se stihnou dobře zakořenit.

Vysazujte je tak hluboko, jak byly v květináči. Nejlépe jim vyhovuje dobře propustná půda, která je mírně kyselá a vlhká. Do výsadbové jámy se proto doporučuje přidat rašelinu nebo humus. Kolem vysazených rostlin nasypte vrstvu drcené kůry, která dobře zadržuje vláhu a brání plevelům v růstu.

 Kapradiny můžete vysadit do skupinek vytvořených z jednoho druhu, nebo zkombinovat více druhů s odlišným tvarem listů. Jelikož tyto rostliny netvoří květiny, zkombinovat je můžete s kvetoucími trvalkami, které vyžadují podobné pěstitelské podmínky. Nejčastěji se používají čechravy, funkie a bergénie.

Další péče

V prvních letech po výsadbě je důležitá pravidelná zálivka, kapradiny přivítají i rosení listů. Kromě toho stačí už jen odstraňovat poškozené listy, další péči nevyžadují. Velkou výhodou kapradin je to, že netrpí chorobami ani škůdci.

Listy většiny kapradin na zimu odumírají, jen některé druhy mají stálezelené listy. Žloutnoucí listy jim na podzim neodstraňujte, protože je chrání před mrazem. Uschlé listy odstraňte až na jaře. Před účinky silných mrazů rostliny chraňte nastýlkou, například vrstvou chvojí.