Jezírko v létě: Horké počasí nepříznivě prohřívá vodu a podporuje tvorbu sinic

Jezírko v létě: Horké počasí nepříznivě prohřívá vodu a podporuje tvorbu sinic 1

Malá vodní plocha v zahradě je v horkém létě nejen zdrojem osvěžení pro živočichy, ale i místem na příjemné posezení v blízkosti chladivé vodní hladiny.

 Rozsah péče o jezírko v letních měsících závisí hlavně na tom, kdy jste ho založili, jaké je velké a hluboké. V tomto nebo v minulém roce vybudováno jezírka vyžadují větší péči, protože rostliny ještě nestihli dostatečně vyrůst, aby mohli přispět k samočisticím procesům a také ještě nedokážou vytvořit potřebný stín na vodní hladině.

Dbejte na čistotu

Z jezírka odstraňujte vše, co do něj napadalo dříve, než se nečistoty začnou na dně rozkládat. Řežte suché stébla trav, odkvetlé květy pobřežních a odumřelé listy vodních rostlin.

Doplňujte vodu

Pokud déle neprší, voda se postupně vypařuje. Průběžně ji proto doplňujte, ale raději v menších množstvích. Pravidelně kontrolujte hodnotu pH a teplotu, neboť hlavně malé nezastíněné jezírka se během déle trvajících horkých dní rychle prohřejí. Pomalým připouštěním studené vody je opět zchladíte.

Rybičkám dopřejte kyslík

Ve velmi teplém počasí je důležité udržovat zvýšený obsah kyslíku pomocí oxidátora hlavně když chováte rybičky.

Nepodceňte servis techniky

Pravidelnou péči vyžaduje i jezírková technika. Čistěte filtry, čerpadla a kontrolujte jejich funkčnost.

Zelená voda: Co s ní?

Nejčastějším letním problémem bývá zelená voda. Možnou příčinou jejího vzniku je vysoký obsah živin, který způsobil nárůst mikroskopických jednobuněčných řas a sinic. Řešením je opětovné nastavení chemické a biologické rovnováhy v jezírku. Jako první aplikujte přípravek, který na sebe drobné nečistoty naváže a tak vytvoří kal, který z dna odstraníte filtrací nebo Jezírkové vysavače. Po každém takovém zásahu nezapomeňte použít přípravek, který ve vodě opět nastaví potřebnou biologickou rovnováhu.

V létě nezapomeňte

  • kontrolovat kvalitu vody
  • zapojit provzdušňovač
  • průběžně doplňovat odpařenou vodu, nejlépe dešťovou
  • pravidelně odstraňovat odumřelé části rostlin
  • v případě potřeby odsát kal, odstranit řasy