Jak vybrat nový zámek nebo jej vyměnit

Jak vybrat nový zámek nebo jej vyměnit 1

Nevíte, pro jaký se máte rozhodnout, ani jak ho změřit či vložit nový? S námi to zvládnete.

Zvolte bezpečnostní třídu

Cylindrické vložky se vyrábějí ve čtyřech bezpečnostních třídách, přičemž stupeň 1 představuje obyčejnou vložku a stupeň 4 vysoce kvalitní výrobek z tvrdých kovů a s nejrůznějšími bezpečnostními „vychytávkami“. Třídy se od sebe barevně odlišují a bývají označené i na obalu vložky. Zatímco na vchod do kůlny stačí „dvojka“, vchodové dveře do bytu nebo do domu by měly mít minimálně stupeň tři. Vyžaduje to tak i pojišťovna.

Vše si změřte

Důležitá je technická specifikace konkrétní cylindrické vložky a kování k ní. Rozhodněte se, zda chcete vložku jednostrannou nebo oboustrannou (dle možnosti odemykání z obou stran nebo jen z jedné) a stanovte její velikost. Ta se rozlišuje dvěma čísly: vzdáleností od upevňovacího šroubu vložky ke kraji kování z vnější (A) a z vnitřní (B) strany dveří.

Jak zabránit kopírování klíčů

Velká výhoda cylindrických vložek vyšších bezpečnostních tříd (3 a 4) je, že většina z nich je vybavena takzvanou bezpečnostní kartou. Ta má zabránit neoprávněnému kopírování klíčů. „Bez ní vám žádný zámečník kopii klíčů nevyrobí,“ vysvětluje Daniel Gregor. „Navíc, polotovary na tyto kopie disponují pouze licencovaní zámečníci a jejich výroba podléhá přísné evidenci. To, že by někdo získal kopii vašeho klíče bez příslušné karty, je prakticky vyloučeno.

Jamky nebo zuby?

Lidé se často ptají, zda je lepší zajistit vložku na klasický zubatý klíč (plochý klíč), nebo na módní klíče s „jamkami“ (čelně řezaný klíč). „Na tom vůbec nezáleží,“ říká odborník. „Jde vysloveně jen o konstrukční rozdíl, není možné jednoznačně říci, že jeden typ je bezpečnější než druhý.“

Myslete dopředu

Jste typ, který stále ztrácí klíče? Nebo máte doma seniora, který nechává klíč ve dveřích a vy se pak nemůžete dostat do bytu? Cylindrické vložky dnes disponují množstvím vylepšení, které usnadňují situaci. Například zámek s takzvanou přestupním spojkou vám umožní odemknout i v případě, kdy je zabouchnuté a z druhé strany je zastrčený klíč. Funkce 2 v 1 zas ušetří peníze za nákup nové vložky, pokud klíč ztratíte nebo vám ho ukradnou. V tomto balení máte dvě sady klíčů – pokud vám klíč z první sady ukradnou, snadno vložku „přeprogramujete“ na druhou soupravu – a to pouze zasunutím klíče.

Postup při výměně

1. krok
Změřte vložku. Její rozměr se skládá ze dvou čísel: ze vzdálenosti od středové upevňovacího šroubu ke kraji kování z vnější (A) a z vnitřní (B) strany dveří. Rozměr se pak uvádí jako A + B, například 29 + 35. Při knoflíkové vložce je knoflík na vnitřní straně.

2. krok
Odšroubujte starou vložku. Zastrčte klíč do vložky a ze zadlabacími zámku odšroubujte středovou šroub, který vložku upevňuje.

3. krok
Vytáhněte vložku pomocí zastrčený klíče.

4. krok
Zasuňte novou vložku. Nejprve do ní zasuňte klíč a otočte bubínkem tak, aby byl zub v rovině s tělem vložky. Vložku is klíčem zastrčte do zadlabacími zámku.

5. krok
Zašroubujte vložku – srovnejte ji tak, aby z vnější strany nepřesahovalo více než 3 mm kování a připevněte ji šroubem.

6. krok
Na závěr zkontrolujte otočením klíče, zda se vložka nikde nezadrhává a snadno se otáčí.