Trio do stínu: Vyberte si tu svou

Trio do stínu: Vyberte si tu svou 1

Máte balkon situovaný tak, že na něj téměř nesvítí slunce? Ačkoli většina balkónových rostlin upřednostňuje slunné stanoviště, jsou i takové, které dobře prospívají i na severní straně. Víte, které to jsou?

Netýkavka balzamínová (Impatiens balsamina)

Je to vděčná rostlina, která vás celé léto bude těšit množstvím květů. Vybrat si můžete z různých barev, květy jsou buď bílé, nebo mají růžovou, lososovou, fialovou či červenou barvu. Bývají jednoduché, poloplné nebo plné. Mohou mít očko, hvězdičku nebo tmavší okraj květu. Balzamína tvoří husté keříky dorůstající do výšky kolem 30 centimetrů. Zalévejte ji tak, aby substrát nikdy zcela nevyschl. Během sezóny ji přihnojujte hnojivem na kvetoucí rostliny.

Na konci sezóny výhonky zkraťte o dvě třetiny a rostlinu Přezimujte na světlém místě při teplotě 15 až 20 ° C. Odříznuty výhonky můžete použít na rozmnožování. Vložte je do nádoby s vodou, kde by zhruba za dva týdny měli vytvořit kořínky.

Pak je vysaďte do květináče se zeminou.

Fuchsie (Fuchsia)

Existuje asi dvanáct tisíc odrůd. Mohou být vzpřímené, poloprevisnuté, převislé s jednoduchými, jednoduchými trubkovitými, poloplný i plnými květy. Fuchsie jsou krásné, ale poměrně náročné na pěstování. Potřebují vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před přímým sluncem a vzdušný, humózní a kyselejší substrát s pH okolo 6. V době vegetace jim dopřejte vydatnou zálivku a vlhčí vzduch – během horkých dní jejich roste. Rostliny však nepřelévejte, protože může dojít k zahnívání kořenů, spodní misce nesmí stát voda. Aby bohatě kvetly, každý týden přidejte do zálivky hnojivo. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy.

Před příchodem prvních mrazíků rostliny přeneste dovnitř a Přezimujte jejich v světlé místnosti při teplotě 5 až 10 ° C. Můžete je přezimovat iv tmavé místnosti, teplota však nesmí vystoupit nad 5 ° C. Rostliny předtím seřízněte a zalévejte jen minimálně.

Begonie (Begonia)

Všechny druhy begónií, mezi kterými jsou trvalky i letničky, mají rády světlé stanoviště, bez přímého slunce. Typickou trvalkou, která se u nás pěstuje poměrně hojně, je begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida). V závislosti na odrůdě může růst vzpřímeně, ale i převislé, mívá jednoduché nebo plné květy jedno- i vícebarevné, zda se zvlněným okrajem. Begónie hlíznatá dorůstá výšky 20 až 50 cm. Důležité je správné zalévání – zalévejte ji odspodu, nikdy ne na listy. Jednou za 2 týdny ji přihnojte. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, abyste prodloužili jejich kvetení.

Po prvních mrazech rostliny vyjměte z květináčů, hlízy očistěte od zeminy a nechte je oschnout. Pak je uložte do bedniček s pilinami, pískem nebo rašelinou v bezmrazém místnosti.