Pěstujte jabloně po novém: Ekologické pěstování

Pěstujte jabloně po novém: Ekologické pěstování 1

Najdete je v každé zahradě. Dobře víte, jak se o ně starat, a už vás při nich nic nepřekvapí. A co vyzkoušet něco nového?

Ekologické pěstování

Například ekologické pěstování jabloní. O nic složité nejde, rozhodující je výběr vhodného stanoviště, odolných nebo alespoň tolerantních odrůd a nakonec správný pěstební postup.

Během pěstování nezapomeňte pravidelně odstraňovat listové a květní růžice napadené padlím jabloňové. Pokud stromů nemáte hodně, dá se to s trochou trpělivosti a dostatkem času docela dobře zvládnout.

 Další dobrá rada je: Sledujte signalizační zprávu a každý postřik si přesně naplánujte. Platí totiž, že méně postřikování, ale ve správném termínu, má několikanásobně vyšší účinnost než masivní chemická ochrana bez rozmyslu.

Vyberte odrůdy

No nezapomínejte přitom na to, že jabloně jsou cizosprašných. Většina odrůd je diploidní a jsou dobré opylovače – tedy mají dobře životaschopného pyl. Triploid odrůdy, jako například’Jonagold‘,’Mutsu‘,’Boskoopské obrovské‘ a jiné, se vyznačují slabě klíčivých pylem, proto nejsou schopny opylovat jiné odrůdy. Částečně samosprašné jsou’Golden Delicious‘,’Ontario‘,’Wagenerovo‘ a další. V širším sortimentu jabloní se vyskytuje inkompatibilita – neschopnost pylu opylit jinou odrůdu. U některých rezistentních odrůdách ještě nejsou dostatečně ověřeny vhodné opylovače.

Při výběru volíme jabloně:

– rezistentní nebo tolerantní z hlediska citlivosti na choroby a škůdci,

– do nejteplejších oblastí odrůdy zimní, dobře skladovatelné, nebo letní s časným sběrem, nikoliv odrůdy citlivé na padlí jabloňové,

– do chladných a vlhkých oblastí odrůdy s kratším vegetačním obdobím, odolné proti strupovitosti,

– podle období zrání – s pokrytím celé sklizňové sezóny,

– na přímou konzumaci odrůdy s atraktivním vzhledem, na zpracování moštové, kyselejší a šťavnatější.