Jak se v létě starat o popínavé rostliny? Dáme vám pár tipů!

Jak se v létě starat o popínavé rostliny? Dáme vám pár tipů! 1

Popínavé rostliny v tomto ročním období rychle rostou a jejich letorosty třeba pravidelně vyvazovat. Aby vypadaly úhledně a na podporu kvetení je potřebný řez. Léto je nejlepší období i na jejich rozmnožování řízkováním.

Tvarovat a vyvazovat

popínavé rostliny, abyste dosáhli atraktivní vzhled, jinak mnohé z nich velmi rychle vytvoří pospletané hnízdo stonků, které nikdy nerozplete. Hlavními kandidáty na získání vaší pozornosti jsou rostliny, které se šplhají pomocí úponků nebo zdvojováním listových stonků. Jsou to například plamínky, zejména plamínek Armanda, a hrachor vonný. Na vyvazování používejte měkký provázek, ne drát.

Zalévat a hnojit

Každodenně zalévat popínavé rostliny v nádobách, kromě dní s velmi vlhkým počasím. Jednou za týden přidejte v létě do vody tekuté hnojivo nebo do půdy rychle působící hnojivo.

Sledovat jejich stav

Sledovat popínavé rostliny na budovách. Dokonce i když jsou dospělé a dobře zakořeněné, mohou potřebovat zálivku.

Ořezávat výhonky

Seříznout popínavé rostliny, které už odkvetly. Seřezávejte loňské výhonky.

Získat nové

Vysadit popínavé trvalky a během letního sucha až do podzimu je pravidelně zalévat.

Rozmnožit a vysadit

Rozmnožit popínavé rostliny. Vysadit do květináčů zakořeněné řízky odebrané na jaře.

Pozor na vadnutí plamínku.

Tato choroba způsobuje, že část nebo celá rostlina uschne. Rostlině pomůžete tím, že ji zasadíte tak, aby povrch jejího původního substrátu byl asi 8 cm hluboko (pupeny pod povrchem půdy obvykle začnou vyhánět nové výhonky). Každý poškozený výhonek odstřihněte až po zdravý poupě.