Hortenzie: Pokud se o ni správně staráte, vyroste do výšky 3 metry

Hortenzie: Pokud se o ni správně staráte, vyroste do výšky 3 metry 1

Málokterá kvetoucí rostlina je taková univerzální jako hortenzie. Úspěšně ji lze pěstovat v zahradě, ale osvědčila se i jako pokojová rostlina. Její krása je nadčasová a nádherně svědčí venkovské i moderní zahradě.

Různé druhy

Nejpopulárnější je hortenzie velkolistá, která byla výchozí rostlinou pro vyšlechtění pokojové odrůdy. Jde o kulovitý keř, který dorůstá do dvou metrů a tvoří různobarevné květenství. Mimořádně velkými květy se vyznačuje hortenzie latnatý. Keř dorůstá výšky tří metrů a vyschlé květy na něm můžete ponechat celou zimu, působí to dekorativní. Popínavou hortenzii můžete využít k vytvoření krásné kvetoucí clony.

Pěstební chyby

Přestože jde o nenáročnou rostlinu, která snese stín, polostín i slunné stanoviště, hlubokému stínu se při výsadbě vyhněte. Nedostatek světla má negativní dopad na velikost a barevnou sytost květů. Problémy s barvou květů mohou vzniknout při nevhodné skladbě půdy. Hortenzie mají rádi kyselou až mírně kyselou půdu, s pH od 4,5 do 6,5. Čím je půda kyselejší, tím je intenzivnější barevný odstín květů. V neutrální a vápenaté půdě barvu květů udržíte přidáním síranu hlinitého, hnojením nebo zálivkou s modrou skalicí.

Žíznivé jako velbloudi

Hortenzia má během období růstu a kvetení velkou spotřebu vody. V létě ji musíte vydatně zalévat, aby její kořenový bal nevyschl. Můžete použít mulčovací kůru, která udrží vláhu v půdě. Stejně náročná je pokojová rostlina. Přebytečnou vodu z podmisky však vylijte, aby jí nezačaly hnít kořeny. Pokojové rostlině se během kvetení nejlépe daří na chladném stinném místě, klidně ji umístěte na balkoně. V období vegetačního klidu ji zalévejte mírně, aby zemina nevyschla. Zálivku zvyšte, když rostlina nasadí puky.

Co dělat, aby kvetly

Chcete-li se těšit z nádherně kvetoucího keře, musíte se o něj správně starat. A to závisí na druhu, který pěstujete. Důležitý je znát vhodné období a způsob řezu. Opatrně stříhejte zejména velkokvěté druhy, abyste v rámci něho neodstranili květní pupeny. Tvoří se totiž už v létě a proto se nedoporučuje stříhat jejich na podzim ani brzy na jaře. Výhony řežte nad pupenům nebo těsně nad rozvětvený. Hortenzie stromečkovitými vyžaduje silný řez už začátkem jara ještě před pučením, aby kvetla ještě v témže roce. Prorostlý keř hortenzie latnaté má tendenci méně kvést a vyžaduje intenzivní řez koncem roku.

Mění barvy jako chameleón

Hortenzie kvetou od června do září a jejich obvyklá barva je růžová. Hortenzie však může být něžně bílá, modrá, červená i fialová. Na barevný odstín má zásadní vliv kyselost půdy. Při pH od 3,5 – 4,5 kvete modře až fialově, při pH od 5,5 do 6 mají květy růžovou až červenou barvu. Při bíle kvetoucích odrůdách však barvu květu nezměníte. Jedinou chybou krásy hortenzie je, že její květy nevoní.