Záclony v interiéru

Záclony v interiéru 1

Záclony a závěsy dělají pokoj pokojem. Dokáží vám udělat dobrou službu, zútulnit a zahřát celý pokoj, ale mají i své skryté úskalí. Když odmyslíte těžké rozhodování při výběru finální barvy nebo dekoru vašich budoucích záclon, měli byste se zaměřit více na jejich délku. Ne vždy jsou vhodné ty či ony do vašeho interiéru.

Společně prozkoumejme, jaké faktory byste měli brát v úvahu při vašem rozhodování a proč je mezi nimi vlastně nějaký rozdíl.

DLOUHÉ ZÁCLONY JAKO Z POHÁDKY

Dlouhé záclony se hodí spíše do obývacích pokojů a ložnic. Dodávají pokojům nádech elegance, romantiky a především dokáží místnost zútulnit.

Bohužel dlouhé záclony bychom neměli používat v zimních měsících nebo po dobu topné sezóny. Dlouhé záclony vám totiž zakryjí celé radiátory, čímž se do místnosti nedostává tolik tepla a stávají se tak velmi neekonomickými. Je však možné dlouhé záclony vyměnit během tohoto období za krátké.

V letních měsících naopak působí dlouhé záclony velmi ladně, když se s nimi pohrává čerstvý vánek. Tento efekt působí velmi vzdušně. Čím déle záclony, tím lépe. Mohou být dlouhé až úplně na zem.

KRÁTKÉ ZÁCLONY NEJEN V ZIMĚ

Krátké záclony bychom doporučovali především do kuchyní a koupelen. Na kuchyňských oknech máme často položeny květiny nebo jinou dekoraci či potřebné věci a je nutné mít k nim volný přístup. Dlouhé záclony by vám v tom zbytečně zabraňovaly. Krátké záclony bychom měli také umisťovat ve všech místnostech, v nichž potřebujeme mít přístup ke květinám, které máme položené na parapetech. Dennodenní trápení s odhrnováním dlouhých záclon, případně jejich zašpinění při zalévání, za jejich krásu nestojí.

Jak již bylo řečeno výše, krátké záclony jsou doporučovány ve všech místnostech po dobu topné sezóny. Záclony by vám neměli zadržovat teplo z vašich radiátorů. Pokud se však nechcete vzdát představy dlouhých záclon, nahraďte je dlouhými závěsy. Ponechte krátký střih záclon, které vám nebudou překážet v přístupu ke topení, a dlouhými závěsy orámujte radiátor.

KRÁTKÉ ZÁCLONY NESMÍ BÝT PŘÍLIŠ KRÁTKÉ

Pokud zvolíte krátké záclony, nesmí vám končit v polovině oken. Čím delší záclona je, tím elegantnější vypadá. I u krátkých záclon dbejte na to, aby končily pár centimetrů pod okrajem okna. Záclony jen do poloviny oken bývaly kdysi v módě, ale dnes se už velmi nepoužívají a nevypadají vkusně.

Pozor si dejte i na šířku. Vzhled záclon dělá především hustota jejich řasení. Pokud koupíte malou šířku a záclony málo nařasíte, budou vypadat velmi chudě. Na tomto místě nešetřete. Minimální doporučená šířka záclon je dvojnásobek šířky oken. Nemusíte se toho však striktně držet, můžete koupit záclony i širší.