Zelené lístky polníčku možná znáte spíše pod označením polníček. Mají vyšší nutriční hodnotu jako salát. Žádaným doplňkem stravy se tak stávají hlavně v zimě, kdy je nedostatek opravdu chutné čerstvé zeleniny.
Polníček polní můžete i nyní pěstovat přímo na záhony, neboť patří mezi opravdu otužilé zeleniny. Neúspěchu se obávat nemusíte, bude růst prakticky všude, dokonce i v květináči na balkoně.
Co potřebujete k pěstování polníčku?
Stačí vám kvalitní substrát, například takový, který je přímo určen k pěstování zeleniny v nádobách a, dnes už i na našem trhu běžně dostupné osivo.
Jak polníček pěstovat v nádobě?
Po naplnění balkónové bedničky zeminou ji pořádně upěchujte, aby se semena nedostali velmi hluboko. Do klasické, podlouhlé balkónové nádoby vysejte nejvíce dva řádky, jemně přihrňte substrátem a dobře zalijte. Na urychlení klíčení můžete výsev překrýt bílou netkanou textilií, stejně ní polníček ochráníte i proti mrazům. Stejně je dobré i květináče obalit bublinkovou fólií nebo jutovinou, aby nepromrzly. Mladé rostlinky začnou vzcházet o 10 až 14 dní.
Jak chutná polníček?
Kozlíček se konzumuje když jsou listy dlouhé asi 10 cm, v čerstvém stavu podobně jako salát, přičemž se při sklizni nožem vypíchnout celé listové růžice nebo se jednotlivé listy sklízejí postupně tak, jak dorastajú.V chuti můžete jemně cítit lískové oříšky.
Zdravotní benefity polníčku
- Zvyšuje odolnost proti stresu.
- Zlepšuje koncentraci.
- Posiluje srdce.
- Aktivuje buněčný metabolismus.
- Posiluje imunitní systém.
- podporuje krvetvorbu